Kolejne dane jasno wskazują na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów. Według wyników badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie właściciela sieci stacji paliw MOYA, już 95% respondentów przyznaje, że na co dzień dba o środowisko. Są to oczywiście wyłącznie deklaracje, jednak pokazują na wysoki poziom świadomości konsumentów.
Eko zachowania klientów stacji paliw
Jak pokazują wyniki raportu "Przyszłość stacji paliw" zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia, klienci tych placówek mają wysoką świadomość ekologiczną. Aż 95% ankietowanych zadeklarowało, że na co dzień dbają o środowisko. Oznacza to dla nich m.in. segregację odpadów i niemarnowanie żywności. Co ciekawe, osoby korzystające ze stacji paliw minimum raz w tygodniu, częściej deklarują kierowanie się troską o środowisko w swoich konsumenckich wyborach.
Dla prawie 3/4 pytanych ważne jest, by marka oferowała produkty lub usługi wytworzone z poszanowaniem norm środowiskowych i ponad 60% z nich jest gotowych zapłacić za nie więcej.
Prawie połowa badanych uważa, że auta elektryczne są w Polsce rozwiązaniem proekologicznym. Odsetek ten jest nawet większy (62%) wśród osób korzystających ze stacji minimum raz w tygodniu. Jednocześnie mieszkańcy większych miast nie obawiają się, że upowszechnienie aut elektrycznych spowoduje rezygnację z komunikacji miejskiej.
Czy stacja paliw może być "zielona"?
Czy stacje paliw, które zasilają samochody w benzynę, gaz i ropę, mogą być zielone? Właściciel sieci MOYA, Amwim, stara się łączyć ze sobą dalszy wzrosti inicjatywy proekologiczne. Strategia firmy zakłada szeroko zakrojone działania. Mowa m.in. o rozwoju sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych, dzałania związne z gospodarką odpadami, ekologiczne rozwiązania na stacjach czy też asortyment bogaty w produkty wytwarzane w zrównoważony sposób.
Badania "Przyszłość stacji paliw" zostały zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A. Badania przeprowadzono metodologią CAWI (Computer-Assisted Web Interview). W badaniu wzięły udział osoby posiadające lub korzystające z samochodu N=500, w tym N=200 osób, które są na stacji paliw przynajmniej raz w tygodniu. W obydwu częściach obowiązywały kwoty zgodne z rozkładem populacyjnym na: płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania.
Foto: mat. prasowe