Unilever będzie mieć nowego CEO. Znamy następcę Alana Jope

Unilever będzie mieć nowego CEO. Znamy następcę Alana Jope

Alan Jope po pięciu latach jako CEO kończy pracę w Unilever. Firma ogłosiła właśnie, kto zastąpi go na stanowisku dyrektora generalnego. 

Zarząd Unilevera poszukiwał następny Alana Jope od września ubiegłego roku, kiedy ten przekazał informację o zamiarze przejścia na emeryturę. Alan Jope obejmował funkcję dyrektora generalnego spółka od 2019 roku, jednocześnie z firmą związany był od 37 lat. Kto go zastąpi?

Zmiana CEO w Unilever

Spółka właśnie ogłosiła powołanie nowego dyrektora generalnego. Zostanie nim Hein Schumacher, obecnie pełniący funkcję CEO globalnej firmy mleczarskiej i żywieniowej Royal FrieslandCampina, który jeszcze w październiku 2022 roku został dyrektorem niewykonawczym firmy Unilever.

Cieszymy się, że możemy powitać Heina jako naszego nowego dyrektora naczelnego po szeroko zakrojonym, globalnym procesie wyszukiwania. Hein jest dynamicznym, kierującym się wartościami liderem biznesowym, który ma zróżnicowane doświadczenie i doskonałe osiągnięcia w zakresie dostaw w globalnym przemyśle dóbr konsumpcyjnych.

Nils Andersen, przewodniczący rady nadzorczej Unilever

Proces przejęcia władzy nad firmą rozpocznie się w czerwcu i potrwa miesiąc. Hein Schumacher rozpocznie pracę jako dyrektor generalny Unilever od 1 lipca 2023 roku. Tego też dnia z urzędu ustąpi Alan Jope

Jestem zachwycony, że zostałem wyznaczony na szefa Unilever. Jest to firma o imponującym globalnym zasięgu, silnym portfolio marek, utalentowanym zespole i godnej pozazdroszczenia reputacji lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju. W czasie pełnienia funkcji w Zarządzie jeszcze bardziej przekonały mnie mocne fundamenty Unilever i jego wyraźny potencjał wzrostu. Będę bardzo skoncentrowany na współpracy z zespołem Unilever w celu poprawy wyników biznesowych, ponieważ służymy miliardom ludzi na całym świecie, którzy codziennie korzystają z jego produktów

Hein Schumacher

Kim jest Hein Schumacher, nowy CEO Unilever?

Hein Schumacher wraca do Unilevera po ponad 20 latach. Pierwsze doświadczenie zdobywał on w strukturach firmy jako Finance Manager w latach 1997-2001. Po tym rozpoczął pracę w grupie Ahold, a następnie przez ponad dekadę w HJ Heinz w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. W ciągu ostatnich czterech lat w firmie Heinz pracował w Chinach, gdzie kierował zmianą w strefie Azji i Pacyfiku.

Bezpośrednio przed objęciem stanowiska CEO w firmie Unilever, Hein Schumacher pracował jako dyrektor generalny w działającej w ponad 40 krajach firmie Royal FrieslandCampina, której obroty wynoszą 11 mld euro. W tym czasie dokonał znaczących zmian w portfelu i organizacji w ramach przekształcenia go w bardziej ukierunkowany, napędzany wzrostem i zrównoważony biznes.

Nils Anderson określa go jako osobę mającą "wyjątkowe zdolności strategiczne, sprawdzoną skuteczność operacyjną i duże doświadczenie zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i rozwijających się".

Ile zarabia CEO Unilever?

Hein Schumacher będzie otrzymywał stałe wynagrodzenie roczne w wysokości 1,85 mln euro, będzie uprawniony do otrzymywania rocznych premii i nagród z planu podziału wyników oraz wsparcia w relokacji, a wszystko to zgodnie z istniejącą polityką wynagrodzeń Unilever.

Jak podaje spółka, Hein otrzyma również nagrody w formie akcji, aby zastąpić utratę płatności motywacyjnych od poprzedniego pracodawcy. Dalsze szczegóły jego ustaleń dotyczących wynagrodzeń zostaną określone w Raporcie o wynagrodzeniach dyrektorów za 2022 r.


Foto: Hein Schumacher (mat. prasowe)

Reklama