MAX Premium Burgers wprowadza sezonowe nowości. W menu pojawi się burger ze świeżą kolendrą

MAX Premium Burgers wprowadza sezonowe nowości. W menu pojawi się burger ze świeżą kolendrą

MAX Premium Burgers wprowadza zupełną nowość do swojego sezonowego menu. W ofercie pojawił się m.in. inspirowanny kuchnią azjatycją Korean BBQ Burger ze świeżą kolendrą. 

Sieć restauracji rozpoczyna nowy rok nowościami i wprowadza do menu nowego burgera – Korean BBQ! To nowa sezonowa propozycja, w której znajdziemy świeżą kolendrę i aromatyczny słodko-kwaśny sos. Wraz z burgerem pojawi się jeszcze jedna nowość – Premium Shake Crispy Apple Pie.

Ile kosztuje burger Korean BBQ w MAX Premium Burgers

Kuchnia azjatycka to bogactwo kolorów na talerzu, a także oryginalny smak, za który odpowiadają starannie dobrane zioła i przyprawy. W Korean BBQ znajdziemy dodatek świeżej kolendry i słodko-kwaśnego sosu, które razem gwarantują niepowtarzalny, orientalny smak. To propozycja pobudzająca zmysły i przywołująca na myśl dalekie podróże.

Królową w Korean BBQ jest świeża kolendra, która dla jednych może być zaskoczeniem, a dla nas to dowód na to, że zawsze stawiamy na wysokiej jakości składniki, które wprowadzają ciekawy twist do kompozycji. Całość zamyka orientalny, słodko-kwaśny sos, który nawiązuje do kuchni koreańskiej.

Jonas Mårtensson szef kuchni MAX

Korean BBQ to nowy burger z linii największych burgerów Grand Deluxe. Pomiędzy chrupiącą bułką Frisco znajdziemy ser cheddar (poza wersją z halloumi), krążki cebuli, majonez, pikle i sałatę lodową.

Jak zawsze, tak samo i teraz, MAX proponuje aż 4 wersje do wyboru:

  • wołowinę,
  • roślinny Plant Beef,
  • kurczak,
  • ser halloumi.  

Nowy w menu MAX burger Korean BBQ kosztuje około 26,50 zł.

Premium Shake Crispy Apple Pie w MAX

Jeżeli burger to dla nas za mało, możemy sięgnąć również po dodatkowe produkty sezonowe w postaci chrupiących mozzarella sticks lub skusić się na koreański sos BBQ w wersji solo. Dodatkowo w menu pojawił się Premium Shake Crispy Apple Pie. To wyśmienity shake z dżemem jabłkowym z cynamonem, z dodatkiem ciasteczek i bitą śmietaną. A początek roku to także powroty, ponieważ do sprzedaży wracają długo wyczekiwane frytki z batatów.

Nowe menu i sezonowe nowości są dostępne w każdej restauracji MAX w Polsce już od 12 stycznia.


Foto: mat. prasowe

Reklama