Nastroje konsumentów zaliczyły poprawę na początku 2023 roku. Styczniowy odczyt GUS daje nadzieję, choć ogólne nastroje nadal pozostawiają wiele do życzenia. W dalszym ciągu zdecydowanie przeważa liczba konsumentów-pesymistów.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) obrazuje tendencje zmian w konsumpcji indywidualnej Polaków. W styczniowym odczycie, wyniósł on -38,1, co jest wynikiem wyższym o 3,8 p.p. w porównaniu do grudnia ub.r. Nadal jednak jest to wynik ujemny. Oznacza to, że w dalszym ciągu wśród konsumentów przeważają osoby o nastawieniu pesymistycznym.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) w styczniu 2023 roku
Styczeń był trzecim miesiącem z rzędu, w którym BWUK odnotował poprawę. Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Największe wzrosty odnotowano dla ocen przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 5,1 p.p. i 4,2 p.p.).
Dla pozostałych składowych wskaźnika wzrosty kształtowały się następująco: 4,1 p.p. dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, 3,3 p.p. dla oceny obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz 2,3 p.p. dla oceny obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.
BWUK w styczniu br. zatrzymał się na poziomie -38,1. Choć odnotowano poprawę w porównaniu do grudnia 2022 roku, w dalszym ciągu pozostaje na jednym z niższych poziomów. Przypomnijmy, że wskaźnik ten zaliczył w 2022 roku dołek na poziomie -45,5.
Oczekiwania polskich konsumentów na najbliższy rok (wskaźnik WWUK)
Wzrost odnotowano także w przypadku wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK), którey opisuje oczekiwania polskich konsumentów na najbliższe 12 miesięcy. W styczniu 2023 roku WWUK wyniósł -27,3, co oznacza wzrost o 3,1 p.p.
Podobnie jak w przypadku oceny dotyczącej ostatnich 12 miesięcy, także na wzrost wartości wskaźnika wyprzedzającego w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (+5,1 p.p.). Wzrost o 4,5 p.p. wystąpił także dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia. O 4,1 p.p. wzrósł także wskaźnik dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego.
Niższą wartość niż przed miesiącem odnotowano jedynie dla oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 1,4 p.p.).
Foto: StockAdobe(IrynaV)