Handel zatrudnia pracowników "na godziny". W ten sposób firmy oszczędzają czas i pieniądze

Handel zatrudnia pracowników "na godziny". W ten sposób firmy oszczędzają czas i pieniądze

Handel, logistyka i produkcja to trzy branże, które w 2023 roku będą najczęściej oferować pracę dorywczą – prognozuje agencja pracy Tikrow, która sprawdziła, jak wyglądało to w 2022 roku. Według wewnętrznych danych firmy, niemal 90% takich zleceń pochodziło właśnie z galerii handlowych, dyskontów, magazynów i firm produkcyjnych.

Wyższe koszty prowadzenia biznesu w połączeniu z niepewną sytuacją wpływają na działania podejmowane przez polskich pracodawców. A te coraz częściej zmierzają w kierunku jednorazowych współprac, którymi zastępowane są oferty etatowe. Przede wszystkim dotyczy to firm handlowych.

Handel szuka pracowników na godziny

Agencja Tikrow zrealizowało w ubiegłym roku niemal 40 tys. zleceń. Co drugie zlecenie z branży handlowej obsłużone przez agencję w minionym roku dotyczyło rekrutacji pracownika sklepu. To wszechstronne zajęcie polega m.in. na rozkładaniu towarów na półkach, obsłudze w pełni zautomatyzowanej kasy fiskalnej czy drobnych pracach porządkowych.

By zostać pracownikiem sklepu wystarczy umiejętność pracy w zespole, nastawienie na klienta i odrobina siły fizycznej. W 2023 roku można się spodziewać, że branża retail nadal będzie wieść prym w tworzeniu elastycznych grafików pracy w oparciu o zatrudnienia ad hoc.

Pracodawcy poszukują pracowników "na godziny" m.in. z powodu tańszego i szybszego procesu rekrutacji. Jak podaje Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow, "tylko w minionym roku do bazy Tikrow średnio co 10 minut rejestrował się pracownik gotów podjąć zatrudnienie w 48h".

Praca dorywcza jako pracownik sklepu – zarobki

Ile może zarabiać dorywczy pracownik sklepu? Jak podaje Tikrow, po krótkim szkoleniu pracownik sklepu może liczyć na zarobki rzędu 28 zł netto za godzinę pracy.

Prym wiodą pracownicy fizyczni

Niesłabnącym zainteresowaniem wśród pracodawców cieszą się kandydaci zatrudniani do prostych zadań fizycznych. Pracownicy produkcji i magazynierzy stanowili aż 84% zleceń zrealizowanych w 2022 roku przez Tikrow dla branży produkcyjnej i logistyki.

Mimo postępów automatyzacji, nadal bardzo ceni się pracowników, którzy sortują, układają lub montują z kilku elementów większe podzespoły powstających w fabryce produktów. Magazyny i centra logistyczne nie mogłyby istnieć bez osób dbających o sprawny przepływ przesyłek, ich rozładunek oraz inwentaryzację towarów. 

Co ważne, podjęcie dorywczej pracy przy produkcji lub w magazynie nie wymaga żadnych kwalifikacji. Liczy się chęć do pracy i zaangażowanie.

Pracownik produkcji, magazynier – zarobki

Dziś pracownik produkcji lub magazynier, posiadający status studenta, może liczyć na nawet 32 zł "na rękę", czyli niemal 1,5 razy więcej niż wynosi obecnie minimalna stawka godzinowa netto na umowie zleceniu (22,80 zł).

Picker w magazynie kluczem do sukcesu e-commerce

Według danych Tikrow picker, czyli pracownik kompletujący zamówienia dla klientów w magazynie, stanowił 22% ofert pracy dorywczej w branży logistycznej w 2022 roku. Rozwój e-commerce i troska o zapewnienie stabilności łańcucha dostaw sprawiają, że nie brakuje wakatów na stanowisko pickera w magazynach i centach logistycznych.

Podobnie jak w wypadku magazyniera, by zostać pickerem w branży logistycznej wystarczy zapał do pracy i odrobina refleksu. Podobnie jak w wypadku pracownika sklepu stanowisko pickera wynagradzane jest na poziomie nawet 28 zł "na rękę" za godzinę pracy.


Metodologia: dane pochodzą z analizy ~40000 zleceń zrealizowanych za pomocą aplikacji Tikrow od stycznia do grudnia 2022 roku.


Foto: StockAdobe(WavebreakMediaMicro)