PINTA podsumowuje rok: 6% wzrost produkcji, 40% wzrost wolumenu eksportu

PINTA podsumowuje rok: 6% wzrost produkcji, 40% wzrost wolumenu eksportu

Browar PINTA kończy 2022 rok z ponad 6% wzrostem produkcji oraz 40% wzrostem wolumenu eksportu. Jak zapowiada współzałożyciel Browaru Ziemowit Fałat, celem firmy na 2023 rok na pewno nie będzie bicie kolejnych rekordów. Na czym skupi się producent?

W 2022 roku rzemieślniczy Browar PINTA uwarzył 27 307 hektolitrów piwa, co oznacza najlepszy wynik w niemal 12-letnim dorobku pionierów piwnej rewolucji w Polsce. "Na kurczącym się rynku piwnym w Polsce piwa rzemieślnicze nadal mogą liczyć na swoich fanów, co pokazują nie tylko nasze dane produkcyjne" – ocenia Ziemowit Fałat, współzałożyciel i współwłaściciel Browaru PINTA.

Piwa kwaśne podwajają swój udział

W porównaniu do 2021 roku produkcja browaru z Wieprza koło Żywca wzrosła o ponad 6%. Jeszcze większe wzrosty browar osiągnął pod względem liczby różnych, uwarzonych piw, których było 120. Aż 90 z nich to były piwa premierowe.

Ze względu na rodzaj fermentacji – zgodnie z rzemieślniczą tradycją – dominują piwa górnej fermentacji (ale). Ich udział maleje jednak na rzecz zyskujących coraz większą popularność piw kwaśnych. W 2022 roku w porównaniu z rokiem 2021 podwoiły one swoje udziały w ilości rozlewanego w PINCIE piwa, do ponad 13%. Na podobnym poziomie około 10% pozostały piwa dolnej fermentacji (lagery).

W wynikach PINTY widać ożywienie w branży gastro

Największy wpływ na osiągnięty przez PINTĘ wzrost ilości uwarzonego piwa w 2022 roku miały lokale gastronomiczne, które wyraźnie ożywiły się po okresie zastoju wywołanego pandemią. W porównaniu z rokiem 2021 liczba beczek, do których trafiły piwa PINTY wzrosła o niemal 70%. Rekordy sprzedaży biły firmowe puby PINTY we Wrocławiu i w Warszawie. W każdym z nich sprzedaje się po 100-150 beczek piw PINTY miesięcznie. 

Największym w historii zainteresowaniem cieszyła się też seria PINTA Miesiąca, w ramach której co miesiąc do wybranych pubów trafia inne piwo. Podczas tegorocznej 8 edycji serii puby zamówiły blisko 2,5 tys. beczek z tymi wyjątkowymi piwami. Znacząco wzrósł też eksport piwa w beczkach.

40% wzrost wolumenu eksportu. Na prowadzeniu Bułgaria

Całkowity eksport piw z Wieprza w beczkach, puszkach i butelkach wolumenowo wzrósł aż o 40%. Na pierwsze miejsce wśród odbiorców wskoczyła w tym roku Bułgaria, która uzyskała aż 17% udziału w eksporcie PINTY. Kolejne miejsca zajęły Francja, Litwa i Czechy.

Łącznie piwa pionierów piwnej rewolucji w Polsce dotarły do 25 krajów. Najdalszym odbiorcą był Meksyk.

Plany PINTY na 2023 rok

W październiku tego roku pisaliśmy o najnowszej inwestycji, która powstała w Wieprzu koło Żywca. Mowa o OneMoreBeer, czyli najnowocześniejszym centrum dystrybucyjnym. Jak informuje Browar PINTA, właśnie ta inwestycja ma odebrać kluczową rolę w dalszym rozwoju dostępności piw rzemieślniczych. Plany związane z OneMoreBeer zakładają, że w 2023 roku m.in. rozwinie się dystrybucja online przez portal onemorebeer.pl.

Nowy rok ma też przynieść trzeci firmowy lokal PINTY, otwarty tym razem na północy Polski. Jak komentuje Ziemowit Fałat, firma w 2023 roku skupi się na utrzymaniu jak najlepszej oferty, dostępnej dla każdego.

Poza tym Browar PINTA zapowiada na 2023 roku znowu dużo pijalnych nowości i rzemieślniczej klasyki. Z kolei specjalistyczny browar PINTA Barrel Brewing planuje wypuścić na rynek jeszcze więcej ekskluzywnych piw starzonych w drewnianych beczkach. W 2022 roku było ich 19.


Foto: mat. prasowe

 

Reklama