Mazurska Manufaktura rozpoczyna proces konsolidacji. Spółka przejęła udziały w dwóch firmach

Mazurska Manufaktura rozpoczyna proces konsolidacji. Spółka przejęła udziały w dwóch firmach

Mazurski producent rzemieślniczych alkoholi i regionalnego piwa przejmuje częściowe udziały u dwóch dystrybutorów. Mowa o hurtowni czeskich piw Sajon Group oraz lokalnym dystrybutorze piwa i wody Kujawianka Inter Sp. z o.o. O najnowszych transakcjach poinformował dyrektor generalny spółki, Jakub Gromek. 

Mazurska Manufaktura rozpoczyna proces konsolidacji. Producent przejął 10% udziałów w rodzinnej hurtowni Sajon Group oraz 35% udziałów w Kujawianka Inter Sp. z o.o. Obie transakcje zakładają możliwość powiększenia pakietu – o 40% w przypadku Sajon Group oraz kolejne 15% w Kujawiance. Nawiązane współprace to część planu spółki, która zmierza do konsolidowania rynku regionalnych producentów i dystrybutorów piwa.

Mazurska Manufaktura we współpracy z dystrybutorem czeskich piw

"Przejmujemy 10% (z opcją na kolejne 40%) w rodzinnej hurtowni Sajon Group" – przekazał w mediach społecznościowych Jakub Gromek, dyrektor generalny Mazurskiej Manufaktury. Obecna na rynku od 2000 roku spółka stała się tym samym wyłącznym dystrybutorem Mazurskiej Manufaktury na województwa dolnośląskie i opolskie.

Regionalni producenci i dystrybutorzy piwa muszą się dziś mierzyć z wyzwaniami, wśród których rosnąca inflacja i koszty to tylko wybrane przykłady. Obecna sytuacja gospodarcza dla wielu działających w pojedynkę może być trudna do udźwignięcia, dlatego naszą propozycją jest współpraca w grupie.

Jakub Gromek, Dyrektor Zarządzający Mazurska Manufaktura S.A.

Sajon Group, jak przekazuje Jakub Gromek, jest największym na rynku tradycyjnym dystrybutorem czeskich piw z grupy Pivovary Cz Group (Holba, Litovel, Zubr) w Polsce. Spółka generuje około 15 mln złotych obrotu rocznie na napojach oraz piwach. 

Jak informuje dyrektor generalny Mazurskiej Manufaktury, konsolidacja się rozpędza. "Jeszcze kilka województw nam zostało. Rozmowy trwają" – napisał Jakub Gromek.

Ponad 1/3 udziałów Kujawianki Inter w rękach Mazurskiej Manufaktury

Mazurska Manufaktura rozpędza proces konsolidacji. W ostatnim czasie firma przejęła także 35% udziałów u jednego z największych  lokalnych dystrybutorów piwa i wód mineralnych w województwie kujawsko-pomorskim. Mowa o rodzinnej spółce Kujawianka Inter Sp. z o.o., której historia sięga 1991 roku. 

"Kujawianka Inter, która w 2021 roku wygenerowała ponad 25 mln złotych obrotu będzie wyłącznym dystrybutorem w rynku tradycyjnym na terenie kujawsko-pomorskim, na wszystkich produktach Mazurska Manufaktura S.A." – przekazał Jakub Gromek.

W minionym roku wygenerowaliśmy obrót sięgający 25 mln złotych. Widzimy jednak, że kolejne lata będą wymagały nowych działań, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Mazurską Manufakturą. Tworzona przez nią grupa pozwoli lepiej wykorzystać nasze możliwości i kontynuować rozwój.

Łukasz Borkowski, prezes Kujawianki Inter

Łukasz Borkowski, prezes Kujawianki Inter w rezultacie transakcji zostanie akcjonariuszem Mazurskiej Manufaktury. 

Mazurska Manufaktura zmierza do konsolidowania rynku

W planach Mazurskiej Manufaktury jest dalsza konsolidacja rynku. Obecnie trwają rozmowy z kilkunastoma kolejnymi podmiotami, wśród których są dystrybutorzy piwa oraz regionalne i rzemieślnicze browary. Konsolidacja rynku ma przebiegać na linii: lokalny producent – lokalny hurtownik.

Dążąc do realizacji tego celu spółka nawiązuje relacje sprzedażowe oraz obejmuje udziały w regionalnych hurtowniach i browarach. Działaniom tym ma służyć również podwójna emisja akcji Mazurskiej Manufaktury S.A. Jej część publiczna ruszyła 12 grudnia br. i ma potrwać do końca stycznia 2023. Łącznie z emisją prywatną spółka chce w ten sposób pozyskać ponad 3 mln złotych.


Foto: Jakub Gomek i Łukasz Borkowski (linkedin.com)

Reklama