ALDI redukuje oświetlenie w sklepach i na parkingach. Detalista obniżył zużycie energii o 15%

ALDI redukuje oświetlenie w&nbspsklepach i na parkingach. Detalista obniżył zużycie energii o 15%

ALDI zredukowało w grudniu oświetlenie na parkingach i we wnętrzach sklepów. Poza oświetleniem głównym sali sprzedaży nowe regulacje obowiązują także przy regałach alkoholami, kosmetykami i produktami dla dzieci.

Dzięki wprowadzonym zmianom sieć kontynuuje wcześniej rozpoczęte działania na rzecz redukcji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie również oszczędności w zakresie zużycia energii i stopniowego przejścia na korzystanie z energii odnawialnej. 

Redukcja oświetlenia w sklepach sięga 30%

W większości placówek ALDI zmniejszono oświetlenie parkingów zachowując jednocześnie ich funkcjonalność dla klientów, jak również pozostawiając logotypy i pylony oświetlone. We wnętrzach sklepów oświetlenie sufitowe zostało zredukowane o ok. 25-30%.

Wyjątek stanowią przestrzenie nad kasami i strefa wejścia – tam pozostawiono w pełni działające oświetlenie, tak aby klienci nie odczuli różnicy. Całkowitej redukcji poddano oświetlenie nad regałami z alkoholem, kosmetykami i produktami dziecięcymi. Wprowadzone rozwiązania pozwoliły sieci na obniżenie zużycia energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie o ok. 12-15%. 

Kolejny krok w kierunku odnawialnych źródeł energii

Funkcjonowanie sklepów w nowym standardzie jest kontynuacją działań ALDI na rzecz redukcji gazów cieplarnianych, ograniczenia zużycia energii oraz stopniowego przejścia na jej odnawialne źródła. To także odpowiedź sieci na bieżącą sytuację gospodarczo-polityczną i potrzebę przygotowania się na potencjalne ograniczenia w poborze energii elektrycznej.

Jak podkreśla Rafał Rajca, dyrektor działu techniczno-budowlanego w ALDI Polska, efektywne wykorzystywanie zasobów jest istotą modelu biznesowego ALDI, a firma już od kilku lat koncentruje się na aspekcie obniżania zużycia energii elektrycznej poprzez sklepy, stosując coraz bardziej energooszczędne urządzenia.

Zmiana standardu oświetlenia i przejścia na technologię LED dla nowych sklepów wykonywanych od 2016, pozwoliło obniżyć wykorzystywaną moc przeznaczoną na jego działanie o ok. 25%. Od drugiego kwartału 2023 roku, wszystkie nowo otwierane obiekty, będą posiadały inteligentne sterowanie oświetleniem, również poprzez czujniki natężenia światła. Dodam, że nie skupiamy się jedynie na udoskonalaniu nowych obiektów, modernizujemy również nasze starsze sklepy.

Rafał Rajca, dyrektor działu techniczno-budowlanego w ALDI Polska

Energooszczędne oświetlenie LED we wszystkich sklepach ALDI

Jak zapowiada Rafał Rajca, w pierwszym kwartale 2023 roku ALDI wymieni oświetlenia na LED w ostatnich 30 obiektach.

"Wtedy już wszystkie nasze sklepy będą posiadały wyłączenie nowoczesne oświetlenie na sali sprzedaży. Jako grupa od dawna jesteśmy w procesie transformacji energetycznej, a ostatnie wydarzenia przyspieszają jedynie pewne decyzje" – dodaje Rajca.


Foto: mat. prasowe

Reklama