Analiza paragonów pokazała przedświąteczne wzrosty cen. Są zdecydowanie wyższe niż inflacja

Analiza paragonów pokazała przedświąteczne wzrosty cen. Są zdecydowanie wyższe niż inflacja

Świąteczna uczta przy stole to przyjemność, jednak zazwyczaj poprzedza ją nieco mniej przyjemny obowiązek, czyli zakupy. A te w tym roku będą kosztowały nas sporo więcej niż w 2021. O ile droższa będzie tegoroczna wigilia w porównaniu do poprzedniego roku?

Inflacja w 2022 roku nie odpuszcza również w święta. Kilka dni przed Wigilią Polacy ruszają tłumnie do sklepów. Jednak tym razem na zakupy muszą iść z grubszym portfelem. Jak bardzo zmieniły się ceny produktów, które stanowią bazę najważniejszych potraw wigilijnych? Na to pytanie odpowiada analiza kilkudziesięciu tysięcy paragonów wykonana przez analityków z aplikacji PanParagon. 

Cena grzybów suszonych, kawy i cukru – różnica rok do roku to kilka złotych

Specjaliści porównali okres od 1 do 15 grudnia w 2021 i 2022 roku. Różnice w kosztach pojedynczych produktów sięgają nawet kilku złotych. Na podium świątecznej drożyzny znalazły się trzy produkty:

  • grzyby suszone,
  • kawa, 
  • cukier.

O ile podrożały te świąteczne produkty? Największe rozbieżności w cenach na niekorzyść tego roku eksperci odnotowali w przypadku grzybów suszonych. W grudniu tego roku za ten produkt zapłaciliśmy średnio o 4,59 zł więcej niż zaledwie 12 miesięcy temu.

Na podium znalazła się także kawa, na którą w tym roku przeznaczamy średnio więcej 4,16 zł za 500 g. Tuż za nimi uplasował się cukier. Jego cena podniosła się średnio o 2,51 zł za 1 kg.

Bożonarodzeniowe wypieki już nie takie tanie

Średnio ponad 2,17 zł więcej przyszło nam zapłacić za kilogram mąki pszennej. Znaczące dla portfela Polaków są także tegoroczne koszty takich produktów jak:

  • jajka ściółkowe (+ 1,71 zł),
  • twaróg półtłusty (+ 1,65 zł),
  • masa makowa (+ 1,37 zł),
  • karp świeży płat (+ 1,18 zł za 100 g),
  • rodzynki (+ 1,04 zł za 200 g). 

Najmniejszą średnią różnicę w cenie odnotowano w przypadku buraków (+13 gr na 1 kg), śledzia (+0,19 gr za 500 g) oraz kapusty białej (+ 39 gr za 1 kg).

21 złotych więcej za "koszyk świąteczny"

"Kupując wszystkie produkty ujęte w naszym badaniu, zapłacimy średnio ponad 21 zł więcej niż w roku poprzednim. Tegoroczna Wigilia jest zatem droższa o średnio o ponad 30%" – wylicza Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Przypomnijmy natomiast, że według najnowszych danych GUS, listopadowa inflacja osiągnęła poziom 17,5%. W tym czasie ceny żywności wzrosły w perspektywie roku o 22,3%. Podobnie jak w przypadku analizy PanParagon, także GUS zarejestrował olbrzymi skok ceny cukru – według danych Urzędu zbliżył się on w perspektywie roku do 100%. 


Foto: Unplash

Reklama