Iwona Jacaszek-Pruś, Kompania Piwowarska: Utrzymaliśmy pozycję lidera branży

Iwona Jacaszek-Pruś, Kompania Piwowarska: Utrzymaliśmy pozycję lidera branży

"2022 był kolejnym trudnym rokiem dla branży piwowarskiej" – mówi Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych w Kompanii Piwowarskiej. Jak dodaje, kolejna podwyżka podatku akcyzowego o 10%, wojna w Ukrainie i jej konsekwencje, szybko rosnąca inflacja oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw – to wydarzenia, które postawiły w 2022 roku niezwykle trudne wyzwania przed branżą. 

Kolejne spadki wolumenu sprzedaży piwa

2022 rok był kolejnym, kiedy podczas kluczowego dla branży sezonu wiosenno-letniego odnotowano spadek sprzedaży piwa. Jak wyjaśnia Iwona Jacaszek-Pruś, wolumen spadł w tym czasie o ok. 2,5%, a spowolnienie było zauważalne nawet w takich kategoriach jak piwa bezalkoholowe czy smakowe.

Według danych Kompanii Piwowarskiej sprzedaż piwa w sezonie kwiecień-sierpień spadła wolumenowo o ok. 2,5% rok do roku. Wartość rynku wzrosła wyłącznie ze względu na wzrost cen detalicznych piwa wynikających z inflacji. Rosły wolumenowo, ale znacznie wolniej niż w poprzednich latach piwa bezalkoholowe – blisko 6%, smakowe – blisko 5%, lagery premium, głównie marki międzynarodowe – blisko 7%, specjalności – ponad 3%.

Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych, Kompania Piwowarska

Ponadprzeciętne wyniki specjalności od Kompanii Piwowarskiej

Wśród licznych trudności, Kompania Piwowarska odnotowała jednak bardzo dobre wyniki w przypadku sprzedaży piwnych specjalności. Jakie plany na najbliższy rok ma firma? 

Kompania Piwowarska odnotowała dwukrotnie wyższy wzrost niż średni na rynku w specjalnościach. Utrzymaliśmy pozycję lidera branży i realizowaliśmy cele strategii "Lepsza Przyszłość 2030". Nadal będziemy rozwijać segmenty piw 0,0%, smakowych, lagerów premium i superpremium: Kozel, Pilsner Urquell, Peroni oraz wspierać nasze marki, które są liderami na polskim rynku: Żubra i Tyskie.

Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych, Kompania Piwowarska

Foto: Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektorka ds. korporacyjnych, Kompania Piwowarska (mat. redakcji)

 

Reklama