Czym są owoce miękkie – jakie są owoce miękkie?

Czym są owoce miękkie – jakie są owoce miękkie?

Popularność owoców systematycznie rośnie, na niektóre z nich z utęsknieniem czekamy kilka miesięcy, by raczyć się świeżymi i dojrzałymi smakami w sezonie. Nic dziwnego, ponieważ dostarczają one wiele witamin i minerałów. Korzystanie wpływają na organizm - są przede wszystkim smaczne i zdrowe.

Co to są owoce miękkie? Definicja owoców miękkich

Słodkie lub kwaśne, okrągłe bądź podłużne, z pestką lub bez, czerwone, granatowe, zielone, czarne czy żółte – wybór zarówno wśród rodzajów, smaków, kształtów czy tekstur owoców jest ogromny. Wśród całej gamy dostępnych owoców możemy wyróżnić taką grupę jak owoce miękkie

Według definicji owoce miękkie są produktami roślin trwałych, a ich uprawą i pielęgnacją zajmuje się sadownictwo. Wśród przykładów owoców miękkich możemy wymienić maliny, truskawki, poziomki, borówki, aronię, agrest oraz porzeczki.

Z ich sezonowością związana jest popularność, w czerwcu króluje truskawka, w lipcu borówka. Wakacyjne miesiące to także czas na maliny, porzeczki. Z końcem sierpnia pojawia się aronia.

Owoce miękkie – lista z przykładami

Owoce miękkie dzieli się na trzy grupy: jagody, porzeczki i borówki oraz niełupki i owoce rzekome. 

Owoce miękkie lista – przykłady:

  • jagody - ta rodzina obejmuje wszelkie gatunki jagód, m.in. jagodę kamczacką, jagody goji, jagody acai;
  • porzeczki i borówki, za tą grupą kryją się białe, czerwone i czarne porzeczki oraz różne gatunki borówek;
  • niełupki i owoce rzekome - do tej grupy należą truskawki, poziomki czy maliny.

Lista owoców miękkich obejmuje zatem powyższe pozycje. Jakie owoce są miękkie? Te, które w szczycie swojej dojrzałości stają się delikatne, ze względu właśnie na miękką strukturę.

Opakowania na owoce miękkie

Owoce miękkie jak sama nazwa wskazuje, nie należą do towarów łatwych w pakowaniu i transporcie. Opakowania na owoce miękkie muszą spełniać wymagające kryteria. Muszą zabezpieczyć owoce przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami w czasie transportu. Powinny być także dostosowane do wymagań logistycznych, wynikających ze sposobu dystrybucji, sprzedaży, prezentacji oraz wymagań nabywców dotyczących pojemności opakowań. Ważne by materiał, z którego powstały opakowania zagwarantował jak najdłuższe zachowanie świeżości produktu.

Na rynku dostępne są opakowania z tektury, tworzyw sztucznych, makulatury, np. z masy celulozowej, z materiałów PET, PP, z pulpy ekologicznej. Spełniające wszelkie atesty niezbędne do kontaktu z żywnością. Najpopularniejsze pojemności to 250, 500 i 1000 g.

Podsumowanie - owoce miękkie

Owoce miękkie cieszą się coraz większą popularnością w zgodzie z rynkowymi trendami nawiązującymi do dbania o zdrowie. W końcu owoce to bomby witaminowe – zwłaszcza w szczycie sezonu. O popularność dba także, m.in. Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, który szczególnie dba o promocję krajowych owoców. Polska Borówka zyskuje w rankingach popularności, truskawki to owoc, na który czeka chyba większość z nas, a coraz więcej mówi się także o zdrowotnych właściwościach aroni. Każdy z nas ma z pewnością swoją ulubioną listę miękkich owoców. 


Foto: StockAdobe(missty)