Tarczyński zredukuje emisję CO2 o niemal 60%, dzięki własnej elektrociepłowni kogeneracyjnej

Tarczyński zredukuje emisję CO2 o niemal 60%, dzięki własnej elektrociepłowni kogeneracyjnej

Budowa kogeneracji rozpoczęła się w 2020 roku i była jedną z kluczowym inwestycji realizowanych w ramach strategii CSR firmy Tarczyński. Elektrociepłownia powstała w siedzibie głównej i jednocześnie głównym zakładzie producenta. 

Właśna elektrociepłownia kogeneracyjna docelowo pozwoli firmie Tarczyński na redukcję emisji dwutlenku węgla (CO2) o prawie 60% oraz przejście wyłącznie na energię pozyskiwaną z gazu.

Tarczyński odchodzi od energii wytwarzanej z węgla

Firma Tarczyński postawiła na technologię opartą o silniki gazowe, która umożliwia całkowitą rezygnację z energii wytwarzanej z węgla oraz przejście wyłącznie na tę pozyskiwaną z gazu. Kogeneracja wykorzystuje tzw. system skojarzony, który poprzez jednoczesny proces produkcji energii i ciepła umożliwia zwiększenie efektywności energetycznej nawet o 30%

Własna elektrociepłownia kogeneracyjna pozwoli firmie Tarczyński na znaczne zmniejszenie emisji CO2, a także redukcję kosztów (foto: Tarczyński)

Dzięki zastosowaniu ekonomizerów zmniejszających zużycie gazu w procesach ciepłowniczych nowopowstała kogeneracja pozwoli ograniczyć o prawie 60% emisję dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Oprócz korzyści dla środowiska niesie ona ze sobą także redukcję kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo oraz zwiększa bezpieczeństwo i niezależność energetyczną.

W planach kolejne inwestycje

Prace nad budową własnej kogeneracji trwały w sumie 2 lata. Firma zdecydowała się na ten krok z powodów ekologicznych, ale także finansowych – rosnące koszty energii już teraz są dokuczliwe dla całej branży FMCG, a trudno przewidywać jak będą kształtowały się w przyszłości.

Bardzo cieszy nas fakt, że po 2 latach intensywnych prac zakończyliśmy budowę własnej kogeneracji. Mówię to z poczuciem dumy, ponieważ mam świadomość, jak wiele dobrego wniesie ona nie tylko dla naszego lokalnego środowiska, ale i całej planety. To właśnie z tego powodu, a także ze względu na wysokie oraz stale rosnące ceny energii elektrycznej, podjęliśmy decyzję o budowie własnej elektrociepłowni kogeneracyjnej. Na tym jednak nie poprzestajemy.

Fabian Borowiecki, dyrektor. ds. Inwestycji w Tarczyński S.A.

Kolejnym krokiem firmy jest wykorzystanie w 100% zdolności produkcyjnych nowej inwestycji. Producent planuje także kolejny taki projekt. Jak zdradza Fabian Borowiecki, tym razem w zakładzie produkcyjnym w Bielsku-Białej.


Foto: Biuro prasowe Tarczyński 

Reklama