Carrefour i Goggo testują autonomiczny samochód. Ma dostarczać zamówienia z Carrefour Drive

Carrefour i Goggo testują autonomiczny samochód. Ma dostarczać zamówienia z Carrefour Drive

​Carrefour oraz Goggo Network, autonomiczny operator logistyczny, testują autonomiczną dostawę zamówień Carrefour Drive dla mieszkańców francuskiego Plateau de Saclay. Autonomiczny pojazd dostawczy będzie jeździł po drogach publicznych. Pokona 15 km z prędkością do 70 km/h. 

Autonomiczny samochodów wyjechał na ulice Francji 6 grudnia. W ramach testów miał pojawić się w największym obszarze testowym jazdy autonomicznej – Plateau de Saclay. 

Autonomiczna dostawa Carrefour Drive

Wprowadzenie autonomicznego pojazdu ma być próbą, która pozwoli na wydłużenie obecnych tras dostaw i optymalizację kosztów. 

Łącząc siły z innowacyjnym start-upem (Goggo Network), pokazujemy, jak dynamiczna jest Grupa Carrefour, jeśli chodzi o rozwój logistyki i usług handlowych przyszłości.

Elodie Perthuisot, dyrektor wykonawczy ds. handlu elektronicznego, danych i transformacji cyfrowej Grupy Carrefour

Koncepcja jest prosta: klienci składają zamówienie na stronie sklepu online Carrefour lub za pomocą aplikacji mobilnej, a następnie wybierają dostępny termin dostawy – w danym dniu lub w dniu następnym – aby zakupy zostały dostarczone do nich autonomicznym samochodem.

Ich zamówienie jest następnie składane w zautomatyzowanym magazynie Plessis-Pâté, wysyłane do Carrefour Massy Drive, a następnie ładowane do pojazdu, który rusza do Plateau de Saclay. 

Gdy pojazd dotrze do celu, klienci odblokowują swoją szafkę za pomocą kodu otrzymanego wcześniej SMS-em i odbierają zakupy. Po tym samochód wraca do punktu początkowego w Massy i czeka na rozpoczęcie następnej rundy.

Logistyka przyszłości

Autonomiczny pojazd może wykonać 15-kilometrową trasę. Aby obsługiwać tę usługę, Goggo Networ zaufał francuskiemu projektantowi Grupie Milla, korzystając z łączności 5G zapewnianej przez Bouygues Telecom. 

Jesteśmy zaszczyceni zaufaniem, jakim obdarzyła nas Grupa Carrefour we współtworzeniu zautomatyzowanych usług dostaw na ostatnim kilometrze przyszłości. Zrobimy wszystko, co możliwe, aby ten wstępny test na 5G Open Road zaowocował wspólnym wdrożeniem tego typu usług w kraju, a nawet na arenie międzynarodowej.

Yasmine Fage, współzałożycielka Goggo Network

Współpraca jest zgodna z programem 5G Open Road – jednym z największych programów wspomagania jazdy autonomicznymi pojazdami terenowymi w Europie.

Reklama