Wygląd jedzenia w czołówce czynników decydujących o wyborze konsumenta [RAPORT]

Wygląd jedzenia w czołówce czynników decydujących o&nbspwyborze konsumenta [RAPORT]

Poza kwestią ceny, to wygląd jedzenia i opakowanie produktu spożywczego plasują się zazwyczaj w czołówce czynników decydujących o wyborze konsumenta. Uwagę zwraca na to już ponad 3/4 Polaków – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie  agencji kreatywnej Od kuchni. 

Prawie co drugi konsument przyznaje, że od czasu do czasu kupuje produkty spożywcze tylko dlatego, że spodobały mu się wizualnie, a aż 17% robi to często. Wrześniowe badanie "Komunikacja wizualna w branży spożywczej i HoReCa a decyzje zakupowe Polaków" zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia potwierdza, że Polacy jedzą oczami.

Czy produkt spożywczy musi być ładny?

Z raportu zrealizowanego na zlecenie agencji kreatywnej Od kuchni wynika, że biorąc pod uwagę kwestie pozacenowe, wygląd jedzenia i opakowanie produktu spożywczego plasują się zazwyczaj w czołówce czynników decydujących o wyborze konsumenta.

W przypadku kryteriów wyboru dań w restauracji – czy to w opcji jedzenia na miejscu, czy z dowozem – wygląd dania, również na zdjęciach, jest istotny dla większości respondentów. Ponad 3/4 badanych deklaruje, że zwraca uwagę na wygląd opakowań jedzenia, a wielu atrakcyjne wizualnie opakowanie zachęca do zakupu. 

Polacy jedzą oczami

Prawie połowa respondentów (49%) wskazała, że od czasu do czasu kupują produkty spożywcze tylko dlatego, że spodobały im się wizualnie, zaś aż 17% robi to często. Nie ma więc złudzeń, że estetyka i dbałość o wygląd produktów marek spożywczych jest dziś kluczowa dla producentów i sprzedawców.

Z naszej perspektywy powszechne zrozumienie idei food designu, który koncentruje się na estetyce i spójności w projektowaniu jedzenia, jest więc niezwykle istotne. Sami na co dzień zajmujemy się m.in. projektowaniem opakowań, fotografią kulinarną i komunikacją marek związanych z jedzeniem, więc cieszą nas wyniki badania oraz udowadniają, że tworzenie spójnej komunikacji ma sens i odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych.

Magda Malutko, CEO agencji Od kuchni

Z badania jasno wynika, że w przypadku znacznej większości produktów spożywczych atrakcyjny wygląd opakowania zwiększa intencję zakupową, a dla blisko połowy respondentów apetyczne zdjęcie sprawia, że opakowanie jest atrakcyjne. Podobny odsetek deklaruje, że wygląd jest również oznaką produktu premium.

Rola jedzenia w życiu Polaków

W konsumpcji szukamy dziś czegoś więcej niż tylko zaspokojenia głodu. Wielu upatruje w jedzeniu zaspokojenia potrzeb psychospołecznych oraz przyjemności. Jak dodaje Kaja Pomiankiewicz, członkini zespołu Food and Design, z badania wynikło, że to kobiety częściej poszukują pocieszenia w jedzeniu niż mężczyźni (22,1% do 15,6%) i to je bardziej zachęca do zakupu atrakcyjne wizualne opakowanie.

Warto przyjrzeć się również najmłodszej grupie respondentów, czyli osobom między 18. a 24. rokiem życia. Częściej niż jedna na pięć osób jedzeniem zabija nudę. Nie dziwi także fakt, że nowych doświadczeń kulinarnych chętniej poszukują osoby z wyższym wykształceniem oraz o najwyższych dochodach. Ta grupa społeczna, szczególnie w dobie galopującej inflacji i trudnej sytuacji gospodarczej, może sobie z większą swobodą pozwolić na tego typu wydatki.

Produkty bio, eko i vegan w centrum zainteresowania

Wraz z rozwojem rynku spożywczego i oferty gastronomicznej, a także równolegle z rosnącą świadomością konsumencką zmienia się podejście Polaków do sposobu odżywiania. Co na temat diety powiedzieli respondenci?

"Analizując wyniki raportu, niezwykle cieszy nas fakt, że częściej niż co trzeci badany stara się być na bieżąco z trendami w żywieniu. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, częściej są to kobiety niż mężczyźni. Aż 55% konsumentów zwraca też uwagę na oznaczenia bio/eko/vegan. Tutaj też prym wiodą kobiety, które na ogół wydają się bardziej wrażliwe na stronę wizualną jedzenia, doceniając estetycznie podane dania czy atrakcyjne opakowania" – wskazuje Dominika Kaczyńska, członkini zespołu Food and Design.

Owady na talerzu? Jeszcze nie teraz

Jednym z trendów, który obecnie rozwija się na rynku spożywczym jest białko owadzie. Larwy i robaki, jako alternatywne źródła białka w diecie, nie cieszą się powszechną akceptacją, choć nieco bardziej skłonni do korzystania z tej formy żywności są mężczyźni. Blisko 2/3 badanych definitywnie odrzuca taką możliwość.

Co ciekawe, młode osoby, w przedziale 18-24 l. (37,4%) oraz 25-34 l. (37,5%), są zdecydowanie najbardziej otwarte na takie rozwiązanie w przyszłości. 


Źródło danych: Raport "Komunikacja wizualna w branży spożywczej i HoReCa a decyzje zakupowe Polaków"

Foto: StockAdobe(georgerudy)

 

 

 

Reklama