"Kawowa inflacja" w Polsce. Pod tym względem wygrywamy z Czechami i Słowakami

"Kawowa inflacja" w Polsce. Pod tym względem wygrywamy z Czechami i&nbspSłowakami

Analitycy firmy Dotykačka – dostawcy innowacyjnego systemu kasowego, z którego korzystają firmy gastronomiczne między innymi w Czechach, Polsce i Słowacji – porównali aktualne ceny popularnych napojów kawowych, serwowanych w stolicach tych trzech krajów.

Eksperci zbadali popyt na najpopularniejsze rodzaje kawy i porównali ceny na trzech rynku: czeskim, słowackim i polskim. Sprawdzili także, jak bardzo w ostatnim czasie zmieniały się ceny w tych trzech krajach. Jakie wnioski pokazała analiza?

Polska, Słowacja czy Czechy – gdzie kawa kosztuje najwięcej?

Średnia cena filiżanki espresso, najchętniej wybieranego przez czeskich konsumentów w trzecim kwartale 2022 r. oscylowała pomiędzy 39-41 czeskich koron (7,50-8,00 zł), a najwyższe ceny w Pradze sięgały 53-58 koron (10,25-11,25 zł).

W stolicy Słowacji espresso kosztuje najczęściej 38 koron (7,35 zł), a w Warszawie 6,80 zł. To o jedną piątą mniej niż w Pradze.

Nawet gdy porównamy najwyższe ceny, to nadal wypadają one niekorzystnie dla stolicy Czech. W Warszawie najwyższa cena espresso to około 10,65 zł, zaś w Bratysławie około 49 koron (9,50 zł).

Cappucino droższe o około jedną trzecią

Drugim najpopularniejszym napojem kawowym jest cappuccino. Jego popularność gwałtownie rośnie w ostatnich latach. W stolicy Czech pije się go obecnie w takich samych ilościach jak espresso, mimo że jego cena jest o około jedną trzecią wyższa.

Filiżanka cappuccino kosztuje w Pradze prawie 55 czeskich koron (10,65 zł), w Bratysławie 52 korony (10,05 zł), a w Warszawie znowu najmniej – około 9,90 zł.

Najwyższe wzrosty cen w Warszawie

Nieco korzystniej dla Czech wygląda dynamika wzrostów cen kawy. Od września 2019 r. średnia cena filiżanki espresso w Pradze wzrosła o 20%, w Bratysławie o 25%, a w Warszawie aż o 33%.

"Ku naszemu zaskoczeniu, popularne napoje kawowe są wyraźnie droższe w Pradze niż w Warszawie czy Bratysławie. Jednak w ciągu ostatnich trzech lat różnice w cenach zmniejszyły się, głównie za sprawą większych wzrostów w Polsce i Słowacji" – komentuje wyniki Petr Menclík, prezes spółki Dotykačka.


Źródło danych: Dotykačka. Ceny przeliczono według średnich kursów walut z końca października 2022 r.

Foto: StockAdobe(standret)

 

Reklama