TOP5 krajów pod względem produkcji sera. Na którym miejscu znajduje się Polska?

TOP5 krajów pod względem produkcji sera. Na którym miejscu znajduje się Polska?

Produkcja serów w Polsce rośnie. Nasz kraj znajduje się właściwie w czołówce europejskiej. Na sile przybiera też eksport.

Produkcja serów w Polsce

Produkcja serów i twarogów w Polsce rośnie. Jak wskazują dane Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w latach 2004-2020 odnotowano wzrost o 65%. Na tle Unii Europejskiej Polskę wyprzedzają tylko Niemcy, Francja, Włochy i Niderlandy.

W 2020 roku w naszym kraju wyprodukowano aż 960 tys. ton sera. Najpopularniejsze są sery:

  • twarogowe (51%),
  • podpuszczkowe dojrzewające (37%).

Polski eksport serów

Wraz z intensyfikacją produkcji serów rośnie też eksport. Na przestrzeni lat 2004-2020 sprzedaż produktów za granicę kraju podniosła się ze 191 mln euro do 823 mln euro.

Wśród serów importowanych największym uznaniem cieszą się te dojrzewające. Jak wynika ze wspomnianego raportu KOWR, w latach 2014-2020 ok. 45% krajowej produkcji było przeznaczane na eksport.

Ser w słodkiej postaci?

Wiele wskazuje na to, że spożycie nabiału nadal będzie rosło. W obliczu rosnących cen żywności to nadal relatywnie tani sposób na dostarczenie w diecie odpowiedniej ilości białka, a zarazem doskonała baza do przygotowywania różnych potraw i deserów. W tych nie brakuje. 

Coraz intensywniejsza produkcja idzie też w parze z popularnością przepisów na bazie tego wyrobu. Polacy chętnie wybierają ser w słodkiej postaci, a sernik jest często nazywany królem polskich ciast. Jednak na tym pomysłowość kulinarna się nie kończy. Z sera przygotowywane są również lody, desery, naleśniki, pierogi z owocami, racuchy, drożdżówki, a nawet… koktajle!


Analiza powstała w ramach kampanii "Ja Cię SERniczę!"  finansowanej z Funduszu Promocji Mlek.
Foto: StockAdobe(zphoto83)

Reklama