Polacy będą oszczędzać na tegorocznych świętach. Jednak i tak wydadzą na nie więcej

Polacy będą oszczędzać na tegorocznych świętach. Jednak i&nbsptak wydadzą na nie więcej

Tegoroczne święta będą inne od tych poprzednich. Polacy planują oszczędzać podczas zakupów – niemal połowa z nas kupi wszystko to, czego potrzebuje do świątecznych przygotowań, jednak będzie musiała ograniczyć się do najtańszych produktów. Jednak mimo tego, tegoroczne wydatki bożonarodzeniowe będą wyższe niż rok czy dwa lata temu.

Jak wynika z cyklicznego badania Barometr Providenta, niemal co czwarty ankietowany nie będzie mógł pozwolić sobie na wszystkie podstawowe, tradycyjne wydatki związane ze świętami. Jednym z powodów, które wpłyną na tegoorczne zakupy bożonarodzeniowe jest ciągle rosnąca inflacja, która w październiku osiągnęła już 17,9% wzrost rok do roku.

Zakupy świąteczne coraz droższe

Rosną kwoty, które przeznaczamy na organizację świąt Bożego Narodzenia. W tym roku Polacy wydadzą średnio 1259 zł – czyli o 307 złotych więcej niż w ubiegłym roku. To także ponad 500 zł więcej niż w 2020 roku.

Aż 36,6% konsumentów na przygotowanie Bożego Narodzenia poświęci budżet w wysokości 1000-1999 zł. Co piąty ankietowany wyda ponad 2 tys. zł. Na drugim biegunie znalazł się niewiele mniejszy odsetek badanych, którzy zarezerwowali sumę mniejszą niż 500 zł – rozbieżność w planowanych wydatkach jest więc zauważalna.

Kto przeznaczy na święta większy budżet?

Mężczyźni średnio deklarują wydatki o 200 zł większe niż kobiety. Na celebrację tegorocznych świąt najwięcej środków przeznaczy najmłodsza grupa wiekowa 18-24 lat (średnio 2040,5 złotych), spośród której aż 9% ankietowanych pożyczy w tym celu pieniądze od rodziny – dla porównania wśród pozostałych grup wiekowych odsetek ten wynosi niecałe 2%.

Kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że nie będą mogły pozwolić sobie na wszystkie podstawowe, tradycyjne wydatki związane ze świętami (28,4% wobec 19,8%). Tylko niecałe 3% badanych nie musi liczyć się z kosztami podczas planowania świąt. Ta grupa respondentów najpoważniej zmalała względem ubiegłego roku. W 2021 roku święta bez przejmowania się wydatkami zamierzało spędzić niemal 10% respondentów.

Święta pod znakiem kalkulacji wydatków

Jednym ze sprawdzonych sposobów, który pozwala znacznie zaoszczędzić pieniądze i nerwy, jest planowanie świątecznych zakupów z wyprzedzeniem. Niemal 20% badanych kompletowanie prezentów zaczyna już na kilka miesięcy przed Bożym Narodzeniem, a 15,7% szuka okazji do kupowania upominków przez cały rok.

Tegoroczne wyniki Barometru Providenta pokazują, że Polacy rozważnie podchodzą do swoich finansów. Odpowiedzialnie planują świąteczne wydatki, aby te nie nadwyrężyły domowego budżetu.

Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska

Badanie pokazało także, że Polacy lubią grudniowe wyprzedaże – korzysta z nich aż 17,3%. Natomiast co trzeci badany uważa, że kilka tygodni poprzedzających Gwiazdkę w zupełności wystarczy na zakup prezentów. 14,2% badanych zostawia zakupy na ostatnią chwilę – takie rozwiązanie częściej wybierają mężczyźni (17,1% vs. 11,5%).


Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1000 dorosłych Polaków, w listopadzie 2022 r.


Foto: StockAdobe(ArLawKa)

Reklama