Wybrano maskotkę igrzysk olimpijskich w Paryżu. Można będzie je kupić wyłącznie w sieci Carrefour

Wybrano maskotkę igrzysk olimpijskich w Paryżu. Można będzie je kupić wyłącznie w sieci Carrefour

W poniedziałek 14 listopada br. organizatorzy igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku zaprezentowali znak rozpoznawczy wydarzenia. Została nim czapka frygijska – jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli rewolucji francuskiej. Carrefour będzie jedyną siecią sklepów, w których będzie można je kupić.

Maskotki będą dostępne w hipermarketach Carrefour, supermarketach i sklepach wielobranżowych w miastach-gospodarzach (Paryżu, Marsylii i Lille), a także na stronie internetowej francuskiego sklepu.

Maskotki igrzysk olimpijskich Paryż 2024 w sklepach Carrefour

Poza maskotkami igrzysk olimpijskich w sklepach Carrefour pojawi się także kolekcja odzieży dziecięcej, męskiej i damskiej reprezentująca obie maskotki. Jak przekazuje sieć, mowa m.in. o koszulkach, bluzach, spodniach dresowych czy torbach.

Pluszaki będą dostępne w trzech rozmiarach, a ich cena – w zależności od wersji – wyniesie od 10 do 25 euro

Carrefour wykorzystał jedną ze swoich platform komunikacji do zaprezentowania maskotek. Odbyło się to 15 listopada podczas, popularnych we Francji, sesji live shopping. Od tego momentu maskotki igrzysk pozostaną w sprzedaży do końca kwietnia 2023 roku.

Co symbolizują maskotki igrzysk czapki frygijskie?

Maskotki zostały zaprezentowane po raz pierwszy na konferencji prasowej w Paryżu 14 listopada br. Maskotki Olympic Phryge i Paraolimpic Phryge są wzorowane na czapkach frygijskich, rodzaju kapelusza, który stał się trwałym symbolem wolności w całej historii Francji. Są powszechnym odniesieniem dla Francuzów, także w świecie sztuki jako metafora wolności oraz jako symbol Republiki we francuskich instytucjach.

Czapki frygijskie można zobaczyć na czubku głowy kultowej postaci Marianne w każdym ratuszu, a nawet na przedmiotach codziennego użytku we Francji, takich jak monety i znaczki. Są także międzynarodowym symbolem wolności noszonym przez wyzwolonych niewolników w czasach rzymskich i pojawiającym się na różnych emblematach w Ameryce Północnej i Południowej. Znana również jako czapka wolności, czapka frygijska stała się jednym z symboli Republiki Francuskiej.

"Wybraliśmy czapkę frygijską, ponieważ jest to bardzo mocny symbol Republiki Francuskiej. Dla Francuzów jest to bardzo dobrze znany przedmiot będący symbolem wolności, przedmiot, który będzie reprezentował maskotki na całym świecie. Maskotka Igrzysk Paraolimpijskich ma widoczną niepełnosprawność i wysyła mocny komunikat: promować integrację" – skomentował podczas konferencji Tony Estangueta, francuski sportowiec olimpijski.


Foto: mat. prasowe

Reklama