Inflacja nadal rośnie i nie zapowiada się na zmiany. Duże wzrosty notują ceny warzyw

Inflacja nadal rośnie i nie zapowiada się na zmiany. Duże wzrosty notują ceny warzyw

Potwierdziły się wstępne dane GUS o październikowej inflacji. Wzrost cen towarów i usług osiągnął 17,9% w perspektywie rok do roku. W tym czasie ceny żywności i napojów podskoczyły aż o 22%.

Ceny żywności nadal windują. Które produkty drożeją najbardziej?

Od początku 2022 roku ceny żywności zdrożały o blisko 18%. Jeszcze wyższy wzrost osiągnęły w perspektywie rocznej - w porównaniu do października 2021 roku płacimy za nie o 22% więcej. Na przestrzeni zaledwie jednego miesiąca żywność podrożała natomiast o 2,7%. Co więcej, to właśnie żywność odpowiadała za 65% wzrostu cen. 

W październiku br. w porównaniu do poprzedzającego września największy wzrost cen odnotowano w kategorii warzywa - ich cena na przestrzeni jednego miesiąca była wyższa o ponad 8%. Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o drożyznę, znalazły się: mleko - wzrost ceny na poziomie 5,2% oraz jogurty, śmietana i desery mleczne (+4,4%).

Nieco inaczej wzrosty cen prezentują się w perspektywie rocznej. W październiku 2022 roku w porównaniu do 2021 roku najwyższe wzrosty cen dotyczyły:

  • cukru (+97,8%),
  • mąki (+45,4%),
  • tłuszczy roślinnych (+44,4%),
  • mięsa drobiowego (+42,3%).

To nie koniec podwyżek. Szczyt wzrostu cen dopiero w lutym?

Obecnie notowana inflacja nie jest najwyższą, z którą przyjdzie się mierzyć polskim konsumentom. Według prognoz NBP szczytowy moment wzrostu cen przypadnie na luty przyszłego roku i dopiero po tym momencie dynamika zacznie zwalniać.

Jak komentuje Polski Instytyt Ekonomiczy, "zmieni się także struktura inflacji. Coraz mniejsze znaczenie będą odgrywać żywność i energia – rosnąć będą ceny usług oraz części towarów przemysłowych".


Foto: Unsplash

Reklama