Potwierdziły się wstępne dane GUS o październikowej inflacji. Wzrost cen towarów i usług osiągnął 17,9% w perspektywie rok do roku. W tym czasie ceny żywności i napojów podskoczyły aż o 22%.
Ceny żywności nadal windują. Które produkty drożeją najbardziej?
Od początku 2022 roku ceny żywności zdrożały o blisko 18%. Jeszcze wyższy wzrost osiągnęły w perspektywie rocznej - w porównaniu do października 2021 roku płacimy za nie o 22% więcej. Na przestrzeni zaledwie jednego miesiąca żywność podrożała natomiast o 2,7%. Co więcej, to właśnie żywność odpowiadała za 65% wzrostu cen.
W październiku br. w porównaniu do poprzedzającego września największy wzrost cen odnotowano w kategorii warzywa - ich cena na przestrzeni jednego miesiąca była wyższa o ponad 8%. Na kolejnych miejscach, jeśli chodzi o drożyznę, znalazły się: mleko - wzrost ceny na poziomie 5,2% oraz jogurty, śmietana i desery mleczne (+4,4%).
Nieco inaczej wzrosty cen prezentują się w perspektywie rocznej. W październiku 2022 roku w porównaniu do 2021 roku najwyższe wzrosty cen dotyczyły:
- cukru (+97,8%),
- mąki (+45,4%),
- tłuszczy roślinnych (+44,4%),
- mięsa drobiowego (+42,3%).
To nie koniec podwyżek. Szczyt wzrostu cen dopiero w lutym?
Obecnie notowana inflacja nie jest najwyższą, z którą przyjdzie się mierzyć polskim konsumentom. Według prognoz NBP szczytowy moment wzrostu cen przypadnie na luty przyszłego roku i dopiero po tym momencie dynamika zacznie zwalniać.
Jak komentuje Polski Instytyt Ekonomiczy, "zmieni się także struktura inflacji. Coraz mniejsze znaczenie będą odgrywać żywność i energia – rosnąć będą ceny usług oraz części towarów przemysłowych".
Foto: Unsplash