Olej towarem luksusowym? Ceny biją rekordy, tak źle jeszcze nie było

Olej towarem luksusowym? Ceny biją rekordy, tak źle jeszcze nie było

Czy niedługo przeciętnego Polaka nie będzie stać na olej? Wyniki najnowszych badań sprawiają, że scenariusz ten jest coraz bardziej realny. W ostatnim miesiącu ceny znów ostro poszły w górę. Inflacja zbiera kolejne żniwo…

Polacy coraz uważniej analizują każdy wydatek. Szukają promocji, rezygnują z artykułów premium, kierują się ku markom własnym. Ale to może nie wystarczyć, by uratować sytuację finansową gospodarstwa domowego. Analizy cen z października znów rysują pesymistyczne prognozy na przyszłość. 

Drożej o 26% – co zdrożało najbardziej?

Według cyklicznego raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych wynika, że żywność w październiku była droższa o ponad 26% w porównaniu do zeszłorocznych wyników. W każdej z 12 przeanalizowanych kategorii odnotowano dwucyfrowe wzrosty cen.

O blisko 49% skoczyły ceny produktów tłuszczowych. Jest to tym samym kategoria najdotkliwiej odczuwająca inflację i złą sytuację na rynku surowcowym w kraju oraz Europie. Bardzo złym prognostykiem na zbliżającą się końcówkę roku i związany z nią sezon na kojarzące się ze świętami kategorie jest kolejny wzrost. Produkty sypkie zdrożały bowiem o 37%. Optymizmem nie napawają również ceny mięsa, które w minionym miesiącu podrożało o 32%.

Czy to koniec wzrostów cen?

Niestety, mimo już i tak wysokich cen żywności, jest realny kolejny skok. Tym bardziej, że ostatnie doniesienia o likwidacji tarczy antyinflacyjnej, zapewniającej 0% stawkę VAT na niektóre artykuły spożywcze, mogą niedługo zmienić się w rzeczywistość.

Dynamika wzrostu cen wciąż rośnie. Jest to sygnał, że trudny czas w polskiej gospodarce nie zbliża się do końca, a szczyt inflacji jest dopiero przed nami. Na coraz większe podwyżki w sklepach bez wątpienia wpływ mają takie czynniki, jak spadek produkcji, rosnące koszty transportu, podyktowane coraz droższymi paliwami, ale także wzrost cen surowców czy produktów importowanych. Bardzo istotnym czynnikiem jest również podniesienie wysokości płac. Według danych podanych przez GUS, we wrześniu br. wynagrodzenie brutto było wyższe o 11,1%

dr Justyna Rybacka z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni

Dlaczego olej ciągle drożeje?

Jak wykazała analiza spośród wszystkich zbadanych kategorii to właśnie produkty tłuszczowe wykazały najwyższy wzrost. Co bardziej niepokojące, to już kolejny miesiąc, gdy drożeją. Ceny oleju wzrosły o 53,6%, margaryny – 51%, a masła o 41,8%. Skąd taki stan rzeczy?

Rosnące ceny oleju to efekt drogiej ropy naftowej i gazu. W istniejącej sytuacji rynek paliwowy wykorzystuje olej rzepakowy w związku z zapotrzebowaniem na biopaliwa. To natomiast może mieć swoje przełożenie na ceny oleju kupowanego przez konsumentów detalicznych. Kolejnym czynnikiem, który z dużym prawdopodobieństwem będzie mieć wpływ na dalszy wzrost cen oleju, jest zerwanie przez Rosję z końcem października umowy zbożowej. To znacząco zachwiało cenami zbóż na rynku.

dr Justyna Rybacka

fot. AdobeStock

Reklama