Obroty w centrach handlowych są już znacznie wyższe niż przed pandemią

Obroty w centrach handlowych są już znacznie wyższe niż przed pandemią

Według najnowszych danych Polskiej Rady Centrów Handlowych, sierpniowe obroty w galeriach handlowych były wyższe o 19,9% względem przedpandemicznego sierpnia w 2019 roku. Jednocześnie odnotowano spadek w liczbie odwiedzających. 

Obroty centrów handlowych z dwucyfrowym wzrostem

Największe wzrosty obrotów odnotowały centra handlowe liczące ponad 60 tys. mkw. GLA. W tym przypadku były one wyższe o ponad 26%. Duże obiekty (40-60 tys. mkw. GLA) notowały wzrosty o 14,6%, średnie (20-40 tys. mkw. GLA) o 13,6%, a najmniejsze (5-20 tys. mkw. GLA) o 12,6%.

"Liczymy, że podobne wyniki utrzymają się także w nadchodzących miesiącach, które są kluczowe dla handlu. Z uwagą obserwujemy wciąż rosnącą inflację i w konsekwencji wzrastające koszty utrzymania, na które dodatkowo wpływają jeszcze ponadnormatywne koszty energii. Z pewnością są to czynniki, które mogą wpływać na postawy konsumentów" – komentuje Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Blisko 20% wzrost obrotów jest kontynuacją pozytywnego trendu. Przypomnijmy, że w lipcu br. w porównaniu do analogicznego miesiąca obroty odnotowały 15,7% wzrost, natomiast w czerwcu – 12%.

Liczba klientów galerii handlowych wraca do poziomów sprzed pandemii

Dwucyfrowym sierpniowym wzrostom obrotów towarzyszył spadek odwiedzalności centrów handlowych, mierzony liczbą klientów na 1 mkw. powierzchni najmu. W ostatnim wakacyjnym miesiącu było ich o 3,1% mniej niż w analogicznym okresie w 2019 roku. Trend odwrócił się jednak we wrześniu, kiedy liczba odwiedzających wzrosła o 0,7%.

Według danych PRCH, w czasie wakacji klienci chętnie korzystali z oferty gastronomicznej proponowanej przez centra handlowe. Wzrost w tej kategorii o blisko 39% pokazuje jak ważny dla klientów jest aspekt społeczny centrów handlowych i potrzeba obcowania z ludźmi po okresie zamknięcia, który wymusiła pandemia. To trend trwający od momentu zniesienia restrykcji sanitarnych.


Foto: StockAdobe(.shock)

Reklama