Eurocash rozpoczyna współpracę z CHEP. Chodzi o zabezpieczenie łańcuchów dostaw

Eurocash rozpoczyna współpracę z&nbspCHEP. Chodzi o&nbspzabezpieczenie łańcuchów dostaw

Grupa Eurocash rozpoczyna współpracę z CHEP, dostawcą palet w modelu poolingowym. Jej celem jest zabezpieczenie łańcuchów dostaw w odpowiednie zapasy nośników.

W ramach współpracy Eurocash zacznie dostarczać swoje produkty na niebieskich paletach CHEP. Są to nośniki, które zostają wynajmowane ze wspólnej puli, a później wracają do właściciela. 

Pooling paletowy, czyli sharing w branży logistycznej

Model poolingu paletowego od lat cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Transport produktów na wynajętych ze wspólnej puli nośnikach przynosi wielu producentom oszczędności od strony biznesowej, a także jest zrównoważony w swojej istocie, m.in. poprzez unikanie niepotrzebnej nadprodukcji nowych platform.

Istnieje jednak pewien szkopuł: wynajęte palety muszą ostatecznie wrócić do swojego właściciela, żeby mogły cyrkulować w obiegu.  A z tym w Polsce niestety bywa różnie.

Problemem najczęściej jest niewiedza. Choć niestety zdarzają się przypadki celowego odwlekania zwrotu, "magazynowania" palet na zapas, a także nielegalnego handlu wynajętymi nośnikami w punktach skupu i w internecie.

Jacek Sałaciński, Retail Key Account Manager z CHEP

Trudne warunki rynkowe. Europalety kosztują już 40% więcej niż rok temu

Tego typu aktywności sprzyjają też aktualne warunku rynkowe. Potężne niedobory, a w konsekwencji galopujące ceny surowców, takich jak drewno, są na rynku mocno odczuwalne i powodują, że każda dostępna paleta staje się na wagę złota.  Dla przykładu: cena nowej Europalety wzrosła o prawie 40% rok do roku.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że łańcuchy dostaw, zachwiane epidemią, wojną w Ukrainie oraz trudnościami u przewoźników, potrzebują stałego dostępu do nośników. Palety trafiające z powrotem do obiegu przyczyniają się do tego, że łańcuchy dostaw producentów i dystrybutorów działają bez zakłóceń.

Piotr Krzyżanowski, menadżer ds. wsparcia logistyki z Grupy Eurocash

Na czym polega współpraca Eurocash i CHEP?

Ramy tej kooperacji wydają się proste: jako wiodący hurtowy dystrybutor produktów FMCG w Polsce Eurocash dostarcza na niebieskich paletach produkty do popularnych w całym kraju sklepów, takich jak Lewiatan, Groszek, Gama czy Delikatesy Centrum.

Kierowca przywożący klientom nową porcje towarów jest w stanie jednocześnie odebrać ze sklepu puste palety CHEP, zarówno te zwolnione spod towaru po poprzednich dostawach oraz te, które trafiły do danej lokalizacji kanałem innym niż sieć Eurocash.

Wszystko dzieje się w ramach jednego kursu, co oznacza racjonalną optymalizacje zasobów: mniej pokonywanych kilometrów, mniej zużycia benzyny, mniej pustych przebiegów, mniejsza emisja CO2 oraz mniej ściętych drzew potrzebnych do wyprodukowania nowych palet, a także mniej wyprodukowanego dodatkowo plastiku. Krótko rzecz ujmując, to po prostu znacznie mniejsze oddziaływanie na środowisku naturalne.


Foto: mat. prasowe

Reklama