GLS idzie w kierunku zerowej emisji CO2. Firma powiększa flotę elektrycznych pojazdów

GLS idzie w kierunku zerowej emisji CO2. Firma powiększa flotę elektrycznych pojazdów

Flota GLS powiększy się o 100 nowych elektrycznych pojazdów. Pierwsze 21 sztuk właśnie trafiło do firmy kurierskiej, a pozostałe wyjadą w trasy do końca tego roku. Nowe "elektryki" w barwach jednej z największych firm kurierskich w kraju to krok w kierunku całkowitej zeroemisyjności, którą GLS ma ambicję osiągnąć do 2045 roku.

Flota firmy GLS wzbogaciła się o nowe elektryczne pojazdy marki Ford E-Transit. Są ekologiczne i zapewniają kurierom maksymalny komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Pierwsze 21 samochodów trafiło właśnie do GLS, a kolejne wyjadą w trasy do końca tego roku. "Jako firma działająca w branży logistycznej, mamy świadomość, że zmniejszenie emisji CO2 musi odbywać się głównie poprzez wymianę floty na ekologiczną" – komentuje Justyna Glaza, environmental manager GLS Poland.

Ambitne plany GLS. Do 2035 roku każdy nowy pojazd ma być nisko- lub zeroemisyjny

GLS ma plan, by do 2030 roku co najmniej 50% pojazdów w jego flocie miało napęd nisko- lub zeroemisyjny, a w 2035 roku – by każdy nowy pojazd transportowy spełniał te warunki.

Wszystkie nowe samochody, które zasilą flotę przewoźnika jeszcze w tym roku pochodzą z serii 350, co oznacza, że dopuszczalna masa pojazdu to 3500 kg. Nowe elektryczne samochody ładują się około 30 minut, a ich zasięg to prawie 260 km.

Ekologiczna flota wymaga od nas również nowej infrastruktury, dlatego w planach mamy stałe zwiększanie liczby ładowarek do samochodów elektrycznych przy naszych oddziałach.

Justyna Glaza, environmental manager GLS Poland

Nowe elektryczne pojazdy posiadają systemy bezpieczeństwa i te ułatwiające jazdę m.in. czujniki parkowania i kamery, system zapobiegania kolizjom z funkcją automatycznego hamowania czy system ostrzegania przed niezamierzonym zjechaniem z pasa ruchu.

GLS inwestuje w zeroemisyjność

Zakup nowych E-Transitów to kolejny krok firmy w stronę ochrony klimatu. W ramach programu Climate Protect cała Grupa ma ambicję osiągnąć zerowy poziom emisji CO2 w 2045 roku.

Wymiana floty GLS na ekologiczną rozpoczęła się już kilka lat temu. Firma cały czas zwiększa liczbę e-vanów. W 2019 roku do floty dołączyły też samochody ciężarowe napędzane LNG. W 2020 roku GLS wprowadził rowery kurierskie w Krakowie. Kolejne w 2021 roku wyjechały na ulice Wrocławia i Warszawy. W tym roku rowery rozpoczęły transporty paczek w miastach takich jak Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Łódź, Zielona Góra, Gdańsk, Oświęcim, Władysławowo i Poznań.

Foto: mat. prasowe

To jednak nie koniec działań zmierzających do całkowitej redukcji emisji CO2 przez GLS. Obecnie 85% wykorzystywanej energii przez firmę pochodzi z OZE (biomasa, woda i energia słoneczna). Z OZE korzystają również największe obiekty GLS w kraju, czyli sortownie pod Warszawą i w Strykowie pod Łodzią.

Grupa GLS stale kompensuje też swoją emisję CO2 poprzez udział m.in. w programach,  które chronią zagrożoną część Amazonii oraz wspierają budowę elektrowni wiatrowej i słonecznej w Indiach.


Foto: mat. prasowe

Reklama