Nestlé zobowiązuje się do regeneracyjnego pozyskiwania kawy. Marka przedstawiła "Nescafé Plan 2030"

Nestlé zobowiązuje się do regeneracyjnego pozyskiwania kawy. Marka przedstawiła "Nescafé Plan 2030"

Największa marka kawy w portfolio Nestlé zaprezentowała plan uczynienia uprawy kawy bardziej zrównoważoną "Nescafé Plan 2030". Marka zainwestuje ponad miliard franków szwajcarskich do 2030 roku, aby pomóc plantatorom przejść na rolnictwo regeneracyjne.

 Zgodnie z ogłoszonym planem, Nescafé zobowiązuje się m.in. do pozyskiwania kawy w 100% odpowiedzialnie do 2025 roku, z czego 20% będzie pozyskiwane metodami regeneracyjnymi, natomiast do 2030 roku ma być to już 50%. 

Nescafé chce uczynić uprawy kawy bardziej zrównoważonymi 

Ambitny plan Nescafé ma na celu poprawę życia plantatorów kawy, a także zmniejszenie ich wpływu na środowisko. Marka współpracuje z rolnikami, aby pomóc im przejść na rolnictwo regeneracyjne. 

Wśród działań wspierających przejście na ten rodzaj upraw znajdują się m.in. szkolenia i pomoc techniczna dla plantatorów kawy. Nescafé będzie współpracować z plantatorami kawy, aby testować, poznawać i oceniać skuteczność wielu praktyk rolnictwa regeneracyjnego. 

Jako wiodąca na świecie marka kawy, Nescafé dąży do wywarcia realnego wpływu na globalną uprawę kawy. Chcemy, aby hodowcy kawy rozwijali się, tak samo jak chcemy, aby kawa miała pozytywny wpływ na środowisko. Nasze działania mogą przyczynić się do zmian w całej branży kawowej.

Philipp Navratil, szef działu strategicznego ds. kawy w Nestlé

Ostatni dzwonek na zmiany

Rosnące temperatury zmniejszą obszar nadający się do uprawy kawy nawet o 50% do roku 2050[1]. Jednocześnie około 125 milionów ludzi jest uzależnionych od kawy jako źródła utrzymania[2] i szacuje się, że 80% rodzin zajmujących się uprawą kawy żyje na granicy ubóstwa lub poniżej niej[3] . Potrzebne są działania, aby zapewnić długoterminową trwałość kawy.

Zmiany klimatyczne wywierają presję na obszary uprawy kawy. Opierając się na dziesięcioletnim doświadczeniu z planem Nescafé , przyspieszamy naszą pracę, aby pomóc w walce ze zmianą klimatu i stawić czoła wyzwaniom społecznym i gospodarczym w łańcuchach wartości Nescafé .

David Rennie, Dyrektor ds. Marek Kawowych Nestlé

Rolnictwo regeneracyjne to podejście do rolnictwa, które ma na celu poprawę zdrowia i żyzności gleby, a także ochronę zasobów wodnych i bioróżnorodności. Zdrowsze gleby są bardziej odporne na skutki zmiany klimatu i mogą zwiększać plony, przyczyniając się do poprawy warunków życia rolników.

Wśród praktyk, które zostaną wdrożona w ramach rolnictwa regeneracyjnego znajdują się m.in. sadzenie roślin odkrywkowych, włączenie nawozów organicznych, zwiększenie wykorzystania agroleśnictwa i upraw współrzędnyc czy przycinanie istniejących drzew kawowych lub zastępowanie ich odmianami odpornymi na choroby i zmiany klimatu.

Wkrótce 50% kawy Nescafé będzie pozyskiwana metodami regeneracyjnymi

Nescafé będzie współpracować z plantatorami kawy przede wszystkim na siedmiu kluczowych rynkach, z których marka pozyskuje 90% swojej kawy, czyli w Brazylii, Wietnamie, Meksyku, Kolumbii, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Indonezji i Hondurasie.

Zgodnie z planem marka chce do 2025 roku pozyskiwać kawę w 100% odpowiedzialnie. Na przestrzeni 3 lat 20% kawy ma być pozyskiwane metodami rolnictwa regeneracyjnego. Natomiast do 2030 roku ma to być już 50%. 

Firma będzie pilotowała programowi wsparcia finansowego w Meksyku, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Indonezji, w celu przyspieszenia przejścia na rolnictwo odnawialne. Wśród środków dążących do tego celu znajdą się m.in.: warunkowe zachęty pieniężne za przyjęcie praktyk rolnictwa regeneracyjnego, większy dostęp do linii kredytowych dla rolników czy ochrona dochodów z wykorzystaniem ubezpieczenia pogodowego.


Foto: mat. prasowe

​[1] Inter-American Development Bank
[2] Fairtrade Foundatio
[3] TechnoServe

Reklama