Żabka szuka innowacyjnych startupów. Rusza dedykowany program akceleracyjny

Żabka szuka innowacyjnych startupów. Rusza dedykowany program akceleracyjny

Rusza druga edycja programu akceleracyjnego Startup Impact Program. W ramach inicjatywy Grupa Żabka wspólnie z Kozminski Business Hub poszukują najciekawszych startupów, które wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju.

Program skierowany jest do młodych przedsiębiorstw, których celem jest wywarcie pozytywnego wpływu na otoczenie, czyli działających na rzecz ekologii, zdrowia czy przedsiębiorczości. "Poszukujemy innowacyjnych rozwiązań dających nowe perspektywy rozwoju dla całej Grupy Żabka. Chcemy współpracować z najlepszymi z najlepszych" – mówi Karol Gajewicz, Head of Venture Studio, Grupa Żabka.

Startup Impact Program – kto może wziąć udział?

Do udziału w programie zapraszane są startupy, które mają już prototyp swoich usług lub produktów oraz mają określoną grupę docelową i wiedzą do kogo chcą kierować swoją komunikację. W programie mogą wziąć udział startupy, których rozwiązania dotyczą czterech obszarów:

  • Zmniejszanie śladu środowiskowego,
  • Opakowania przyszłości,
  • Rozwój przedsiębiorczości,
  • Dobrostan i równe szanse.

Twórcy, którzy zakwalifikują się do finału drugiej edycji programu, zostaną zaproszeni do dalszej współpracy z ekspertami Kozminski Business Hub oraz Grupy Żabka. Udział w akceleracji to także szansa na współpracę ze wszystkimi podmiotami Grupy oraz możliwość przetestowania swoich rozwiązań w najszybciej rozwijającej się sieci sklepów convenience w Polsce.

Cztery obszary do zagospodarowania

W kategorii Zmniejszanie śladu środowiskowego poszukiwane są rozwiązania na rzecz przechwytywania i neutralizacji dwutlenku węgla z powietrza oraz zwiększające efektywność energetyczną. Do tej kategorii można także zgłaszać projekty z zakresu innowacyjnego i niskoemisyjnego chłodnictwa produktów żywnościowych oraz innowacyjne metody ograniczania marnowania żywności w łańcuchu wartości.

W ramach obszaru Opakowania przyszłości poszukiwane są alternatywy dla tworzyw sztucznych nadających się do recyklingu lub kompostowania, z których można wyprodukować opakowania produktów spożywczych.

Innowacyjne projekty w zakresie obszaru Rozwój przedsiębiorczości powinny kłaść nacisk na rozwój umiejętności i kompetencji przedsiębiorców na rzecz nowoczesnej gospodarki.

Z kolei w kategorii Dobrostan i równe szanse pożądane są projekty poprawiające samopoczucie dzieci i młodzieży, ze szczególnym naciskiem na zdrowie psychiczne i równowagę emocjonalną, a także rozwiązania ułatwiające usamodzielnienie się i start na rynku pracy młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

Co zyskają zwycięzcy Startup Impact Program?

Poza możliwością dalszej współpracy z ekspertami Kozminski Business Hub oraz Grupy Żabka, wyróżnione w programie startupy dostaną szczegółowe, wspólnie wypracowane raporty wpływu. A te, jak komentuje prof. ALK dr hab. Bolesław Rok, Akademia Leona Koźmińskiego, z pewnością przyciągną do nich inwestorów impaktowych, umożliwiając szybki rozwój.

Dziś już wiemy, że przyszłość świata zależy przede wszystkim od tego, czy założyciele i założycielki startupów wezmą za nią odpowiedzialność. Czekamy na tych, którzy mają potrzebne do tego talenty, pasję i doświadczenie. W ekosystemie pozytywnego wpływu zrobimy wszystko, by te najbardziej wyczekiwane pomysły można było wcielić w życie. Dla dobra nas wszystkich.

Prof. ALK dr hab. Bolesław Rok, Akademia Leona Koźmińskiego

Startupy zainteresowane udziałem w programie mogą nadsyłać zgłoszenia do 6 listopada br. 

Kto wygrał w pierwszej edycji Startup Impact Program?

Do finału pierwszej edycji Startup Impact Program zakwalifikowało się 9 młodych przedsiębiorstw, które w trakcie Open Day zaprezentowały misję i rozwiązania swoich firm. Jury wybrało 3, które zaproszono do dalszej współpracy z ekspertami Kozminski Business Hub i Grupy Żabka.

Laureatami ubiegłorocznej edycji zostali:

  • Hempeat – startup produkujący zamienniki mięsa na bazie ziaren z konopi włóknistych,
  • Epicer – twórca aplikacji wykorzystującej sztuczną inteligencję do tworzenia spersonalizowanych przepisów, pozwalającej ograniczyć marnowanie żywności,
  • Res Solution – system umożliwiający efektywne zarządzanie zużyciem energii, wody, gazu, ciepła oraz automatyzację procesów i pracy urządzeń.

Każdy ze startupów korzysta ze wsparcia ekspertów Kozminski Business Hub i Grupy Żabka oraz testuje obecnie swoje rozwiązania w środowisku Grupy Żabka. Ścieżka testowania została dostosowana indywidualnie do każdego z młodych przedsiębiorstw, tak by jak najlepiej rozwinąć ich potencjał.


Foto: mat. prasowe

Reklama