Wojna niszczy ukraińską produkcję pasz. Prognozowane są 15% spadki potencjału produkcji

Wojna niszczy ukraińską produkcję pasz. Prognozowane są 15% spadki potencjału produkcji

Napaść Rosjan na Ukrainę spowodowała ograniczenie ukraińskiego potencjału produkcji pasz o około 15% – wynika z analizy Conflict Observatory, na którą powołuje się Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Zniszczone i zajęte zakłady w Ukrainie

Amerykańska organizacja pozarządowa przeprowadziła badania ukraińskich zakładów paszowych. Wykorzystano do tego obserwację satelitarną oraz analizę zdjęć zrobionych ukraińskim obiektom paszowym. Jak pokazują wyniki spośród 344 sprawdzonych zakładów, aż 75 lokalizacji nie działa – zostały zniszczone, zajęte przez Rosjan lub nie funkcjonują z innych przyczyn.

Jak podaje KIPRiP, na podstawie analizy, amerykańscy analitycy NGO uznali, że napaść Rosjan na Ukrainę spowodowała ograniczenie ukraińskiego potencjału produkcji pasz o około 15%.

Tegoroczne żniwa w Ukrainie będą niższe

Jak przypomina Izba, amerykański Departament Rolnictwa (USDA), szacuje, że ukraińskie żniwa doprowadzą w tym sezonie do produkcji pszenicy w ilości 19.5 mln ton czyli znacząco poniżej 33 mln ton, które zebrano w sezonie poprzednim.

O spadkach informuje także ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa – według szacunków w tym roku obsiane pszenicą ozimą zostało 3,8 mln hektarów w Ukrainie. Oznacza to spadek o 0,8 mln hetarów względem ubiegłego roku.


Foto: StockAdobe(Ванжа Юрий)

Reklama