Sklepowi stacjonarnemu, który umożliwia zakup alkoholu przez witrynę internetową i dostarczenie go do domu klienta, nie można zabrać z tego powodu zezwolenia – tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa dotyczy co prawda jednego z krakowskich sklepów monopolowych, ale wyrok ten zelektryzował całą branżę winiarską.
"Kropla drąży skałę, więc mamy nadzieję, że jest to duży krok do przełomu" – mówią szefowie firm winiarskich, zrzeszonych w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. Dla tych najmniejszych przedsiębiorstw, możliwość handlu przez Internet, to często być albo nie być na rynku.
Przełom w interpretacji
To przełomowy wyrok dla wszystkich handlujących alkoholem. Wynika z niego, że sklepowi stacjonarnemu umożliwiającemu zakup alkoholu przez witrynę internetową i dostarczenie do domu klienta, nie można zabrać z tego powodu zezwolenia. Przedmiotem sprawy było cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych konkretnemu przedsiębiorcy, ale wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny jest ważny dla całej branży.
Jak podkreśla mecenas, legalna sprzedaż alkoholu przez internet wymaga odpowiedniego przygotowania regulaminu sprzedaży oraz wprowadzenia mechanizmów uniemożliwiających zakup alkoholu przez nieletnich. A o tym, że da się to przygotować w sposób bezpieczny i profesjonalny, od dawna przekonuje polska branża winiarska.
Dozwolone od lat 18
Najbardziej problematyczną kwestią, która powoduje spory w kwestii sprzedaży alkoholu przez internet, jest weryfikacja wieku kupującego. Eksperci jednak i tu widzą rozwiązanie.
Trzeba mocno podkreślić, że internet to praktycznie jedyny sposób na zakup wina od małych polskich producentów, tych, których produktów próżno szukać na sklepowych półkach. A dla małych producentów – jedyny sposób, aby dotrzeć do konsumentów ze swoją wyszukaną ofertą.
Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa podkreśla, że możliwość sprzedawania wyrobów winiarskich przez Internet, przyczyni się do rozwoju polskiego winiarstwa i podniesienia kultury spożywania alkoholu w Polsce.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że w krajach Unii Europejskiej sprzedaż wina przez Internet to legalny, akceptowalny i uznany za bezpieczny kanał sprzedaży.
Do tej pory Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że sprzedaż alkoholu za pośrednictwem internetu nie jest w Polsce dozwolona. Resort powoływał się na przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. NSA nie podzielił jednak tej opinii. Stwierdzono, że z ustawy taki zakaz nie wynika.
fot.: AdobeStock