Biedronka otwiera nowe centrum dystrybucyjne. Będzie obsługiwać 250 sklepów

Biedronka otwiera nowe centrum dystrybucyjne. Będzie obsługiwać 250 sklepów
magazyn Biedronki pracownicy Biedronki Biedronka otwiera nowe centrum dystrybucyjne. Będzie obsługiwać 250 sklepów

Biedronka właśnie otworzyła kolejne, siedemnaste już, centrum dystrybucji. To największy i najnowocześniejszy magazyn sieci. Powstał w Stawigudzie koło Olsztyna i docelowo może obsługiwać nawet 250 sklepów w północno-wschodniej części kraju.

Finalna powierzchnia budynków wynosi ponad 35 tys. mkw., a sam magazyn wyposażony jest w najnowocześniejsze technologie zarządzania zapasami, inteligentne systemy oświetlenia czy ekologiczne rozwiązania zmniejszające wpływ na środowisko.

Nowy magazyn zredukuje o 30% dystans pokonywany w trakcie dostaw

Budowa centrum dystrybucyjnego w Stawigudzie rozpoczęła się w lipcu 2021 r. i zakończyła się niewiele ponad rok później – we wrześniu 2022 r. Na wyposażeniu centrum dystrybucyjnego znalazło się blisko 200 wózków widłowych z bezobsługowymi bateriami litowo-jonowymi, 175 pojazdów ciężarowych, a także 1000 kontenerów chłodniczych.

Otwarcie tego magazynu to dla nas ważny moment, poprzedzony miesiącami wytężonej pracy. Z perspektywy sieci nastawionej na dynamiczny rozwój, warunki logistyczne są kluczowe i mają wpływ na optymalizację wielu procesów, których beneficjentami są wszyscy – począwszy od klientów, przez naszych pracowników, aż po środowisko. Otwarcie centrum dystrybucyjnego w tej części Polski pozwoli nam na redukcję średniego dystansu pokonywanego w trakcie dostaw do obsługiwanych sklepów o ponad 30%.

Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki sieci Biedronka

Dzięki zastosowaniu najnowszego systemu zarządzania magazynem SAP EWM, centrum będzie mogło obsłużyć nawet 250 sklepów i wysyłać codziennie ponad 6000 palet. We wrześniu podpisana została umowa na montaż ponad 1700 paneli fotowoltaicznych na dachu magazynu, o wydajności 600 kWp1.

Wsparcie dla regionu

Na liczącej prawie 14 hektarów działce, oprócz budynków centrum dystrybucyjnego umiejscowione zostały również łąki kwietne oraz insektownik, stanowiący schronienie dla takich zapylaczy jak np. pszczoła murarka.

Magazyn w Stawigudzie będzie nie tylko istotnym elementem sieci logistycznej Biedronki, ale także wsparciem dla rynku pracy w regionie, w którym bezrobocie według danych GUS z grudnia 2021 r. sięga 7,5%. Zatrudnienie znajdzie tutaj około 600 osób, czyniąc to centrum dystrybucyjne Biedronki jednym z największych pracodawców w regionie.

Cieszymy, się że Biedronka postanowiła być jeszcze ważniejszą częścią lokalnej społeczności – generując wiele miejsc pracy dla mieszkańców naszego regionu. To zaszczyt, że mogliśmy nawiązać partnerskie relacje, które będą procentować przez wiele lat.

Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda

System logistyczny Biedronki oparty jest na 17 centrach dystrybucyjnych, o łącznej powierzchni magazynowej prawie 450 000 mkw., zlokalizowanych tak, aby zapewnić efektywny łańcuch dostaw do prawie 3300 sklepów na terenie całego kraju.


Foto: mat. prasowe