Rolnictwo regeneracyjne w Danone. Specjalny program obejmie wszystkich dostawców mleka

Rolnictwo regeneracyjne w&nbspDanone. Specjalny program obejmie wszystkich dostawców mleka

Rolnictwo regeneracyjne to szereg rozwiązań, których celem jest wzmocnienie gleby, by tak była bardziej żyzna. Korzyści płynące z wprowadzania tego rodzaju upraw to m.in. większa odporność gleby na zmiany klimatu, zatrzymywanie CO2 czy też przywrócenie bioróżnorodności.

Kluczową rolę odgrywają w tym procesie producenci. Wielu z nich już teraz wprowadzania nowatorskie sposoby uprawy, dzięki którym rośliny mają lepsze warunki do wzrostu, w glebie pozostaje więcej wody i dwutlenku węgla, a bioróżnorodność nie ginie wraz z przejazdem pługa. To początek prawdziwej transformacji w sektorze.

Regeneracja gleb w wykonaniu Danone

Jednym z producentów, którzy wprowadzają nowatorskie sposoby uprawy jest Danone, który współpracuje w tym zakresie ze swoimi dostawcami mleka, warzyw, owoców i zbóż już od pięciu lat.

Producent do 2023 roku planuje objąć wszystkich swoich dostawców mleka specjalnie przygotowanym dla nich programem, wspierającym przejście gospodarstw na innowacyjne rolnictwo regeneratywne. Dlaczego jest to tak ważne? Dlaczego gleby dziś zaczynają być w centrum zainteresowania?

Powodem jest między innymi ich stan – obecnie 70% gleb na terenie Unii Europejskiej nie jest w dobrej kondycji. Przemysłowa uprawa, często z wykorzystaniem niewłaściwych narzędzi, przenawożenie, zanieczyszczenia, zmiany klimatyczne – jak susza i wynikające z niej niedobory wody, to tylko niektóre z czynników wpływających na postępujące niszczenie gleb i spadek ich jakości. Tymczasem to gleby stanowią podstawę 95% żywności po którą sięgamy każdego dnia.

Produkcja żywności – w tym rolnictwo – to system naczyń połączonych. Dlatego wybór konkretnego produktu, to coś więcej niż decyzja zakupowa. To także "TAK" dla konkretnego sposobu produkcji – która musi iść w parze z dbałością o kondycję gleby oraz troskę o zasoby planety. 

Marek Sumiła,  dyrektor zarządzający Danone i Żywiec Zdrój

Rolnictwo regeneracyjne – co to jest? Jakie przynosi korzyści?

Rolnictwo regeneratywne to rozwiązania, które natura podpowiada nam od tysięcy lat. Mają one na celu wzmocnienie gleby, dzięki czemu jest ona bardziej żyzna. Co dokładnie ją taką czyni? Bezorkowa uprawa, zróżnicowany płodozmian, ograniczenie nawożenia, jak również ochrona warstwy próchniczej ziemi oraz połączenie produkcji rolnej ze zwierzęcą (np. hodowanie wysokiej jakości paszy dla zwierząt) – to tylko niektóre z narzędzi rolnictwa regeneratywnego.

Zdrowa gleba zatrzymuje też wodę, przez co staje się bardziej odporna na zmiany klimatu i susze. Kolejna korzyść to zatrzymywanie CO2, które zamiast w atmosferze – pozostaje tam gdzie jego miejsce, czyli właśnie w glebie. W takich warunkach pole zaczynają zamieszkiwać różnorodne mikroorganizmy, jak dobroczynne grzyby i bakterie. W glebie jest życie – w pełnym tego słowa znaczeniu.

Oszczędność dla planety, zyski dla gospodarstw

Dość szybko te pozytywne zmiany zaobserwował w swoim gospodarstwie Ryszard Krychowiak, rolnik z Gęsina (woj. kujawsko-pomorskie), który od 21 lat dostarcza mleko dla Danone. W gospodarstwie hoduje m.in. kukurydzę na paszę dla krów mlecznych. Pan Ryszard nie miał wątpliwości, że warto postawić na innowacyjną uprawę. Dzięki temu gleba jest zregenerowana i zdrowa. I jak podkreśla – krowy odżywiające się kukurydzą z uprawy regeneratywnej odwdzięczają się dobrym mlekiem. Pozytywnych zmian, które zaobserwował Ryszard Krychowiak jest znacznie więcej.

Dajemy naszym roślinom najlepszy, możliwy start.  Dzięki temu, że pracujemy metodą bezorkową, gleba w naszym gospodarstwie jest teraz o wiele bardziej pulchna i przechowuje znacznie więcej wody niż kiedy stosowaliśmy tradycyjne metody rolnicze. Dzięki temu nasze uprawy są zdecydowanie bardziej odporne na suszę. Zauważyłem też inne, wymierne korzyści dla mojego gospodarstwa i środowiska - używamy tylko niezbędne ilości środków ochrony roślin, zużycie paliwa ograniczyliśmy o trzy czwarte - mamy tylko  jeden przejazd po polu, a wcześniej były cztery.

Ryszard Krychowiak

Do końca 2023 r. Danone planuje objąć wszystkich swoich dostawców mleka specjalnie przygotowanym dla nich programem, wspierającym przejście gospodarstw na innowacyjne rolnictwo regeneratywne. 


Foto: Danone (mat. prasowe)

Reklama