Przed nami duży wzrost cen żywności. Te trzy kategorie zdrożeją najbardziej

Przed nami duży wzrost cen żywności. Te trzy kategorie zdrożeją najbardziej

Rosnąca inflacja towarzyszy nam od wielu miesięcy. Jednak to dopiero marzec 2022 roku przyniósł przełamanie granicy psychologicznej 10% wzrostu cen towarów i usług. Obecnie mówimy już o kolejnych rekordach – w sierpniu inflacja przekroczyła 16%. Jednocześnie rosną ceny praktycznie wszystkich produktów spożywczych. A wiele wskazuje na to, że to jeszcze nie jest koniec. Za co będziemy płacić jeszcze więcej?

Dwucyfrowe wzrosty cen żywności. A to dopiero początek

Według sierpniowego raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych", rekordzistami ostatniego miesiąca wakacji były produkty tłuszczowe, które zdrożały o 58,9% rok do roku. W tym czasie za artykuły sypkie konsumenci płacili o 42,1%. W ścisłej czołówce drożyzny znalazło się także mięso, które w sierpniu kosztowało o 25,8% więcej czy nabiał z podwyżką na poziomie 25,7%.

Dr Tomasz Kopyściański, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, spodziewa się dalszy wzrostów cen. Jak przewiduje, każda z analizowanych kategorii produktów zdrożeje nawet o 30-40%.

Zgadza się z nim Marcin Luziński, ekonomista z Santander Bank Polska, który zaznacza, że jeszcze przez co najmniej kilka kwartałów każda kategoria produktów codziennego użytku będzie drożała.

Które produkty będą jeszcze droższe?

Eksperci najwyższy wzrost prognozują w przypadku kilku kategorii. Dr Kopyściański prognozuje, że z uwagi na rosnące koszty energii w odniesieniu ściśle do żywności, należy spodziewać się większych wzrostów cen towarów energochłonnych w produkcji, np. art. tłuszczowych, serów, wędlin i słodyczy. Jak zaznacza ekspert, "istnieje ryzyko, że te produkty podrożeją od sierpnia do końca roku aż o 30%".

Artykuły tłuszczowe, zboża i mięsa - na te kategorie zwraca natomiast uwagę Marcin Luziński, ekonomista z Santander Bank Polska. Jak zaznacza, "w dalszej perspektywie istnieje też ryzyko, że podrożeją owoce i warzywa, ze względu na problemy z dostępnością nawozów".

Z kolei dr Hubert Gąsiński, ekspert i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, twierdzi, że do końca tego roku podwyżki w sklepach będą obejmowały wszystkie kategorie, a największy wzrost cen dotknie mięso, nabiał i produkty sypkie.


Źródło: oprac. MondayNews
Foto: StockAdobe/.shock

Reklama