Brytyjski handel w obliczu żałoby. Sklepy zamkną się w dniu pogrzebu królowej

Brytyjski handel w&nbspobliczu żałoby. Sklepy zamkną się w&nbspdniu pogrzebu królowej

W obliczu śmierci królowej Elżbiety II, brytyjski handel jednoczy się w żałobie. W celu okazania szacunku monarchini wiele sieci handlowych umieściła na stronach internetowych swoich sklepów dedykowane królowej grafiki. W dniu pogrzebu Elżbiety II część sklepów nie otworzy się, by wspólnie uczcić jej pamięć.

Kiedy odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II?

Monarchini Wielkiej Brytanii, która rządziła krajem od 70 lat, zmarła 8 września br. Ceremonia pogrzebu królowej odbędzie się w poniedziałek 19 września. 

Pogrzeb rozpoczcie się o godzinie 11:00 czasu brytyjskiego, czyli 12:00 czasu polskiego. Brytyjska królowa zostanie pochowana w zamku w Windsorze w kaplicy św. Jerzego. Tego dnia wiele sklepów w Wielkiej Brytanii ogłasza specjalne godziny otwarcia lub decyduje o zamknięciu swoich placówek.

Sklepy w Wielkiej Brytanii zamknięte w dniu pogrzebu królowej

Kolejne brytyjskie sieci handlowe informują o zamknięciu swoich sklepów w dniu pogrzebu królowej Elżbiety II. Wiele spośród placówek decyduje się na otwarcie sklepów od godziny 17:00.

Największe brytyjskie sklepy spożywcze, jak Tesco, Sainsbury's, Aldi czy Lidl potwierdzają zamknięcie swoich sklepów w tym kraju w dniu pogrzebu królowej. Na podobny ruch decydują się także detaliście z innych branż, tacy jak John Lewis, Waitrose czy Primark.

Chcemy wyrazić nasze najgłębsze kondolencje rodzinie królewskiej, a także wdzięczność Jej Królewskiej Mości za jej niezachwianą służbę.

Jason Tarry, dyrektor generalny Tesco UK

Zarówno Tesco, jak i Sainsbury's zamkną w tym dniu swoje większe sklepy. Mniejsze placówki z artykułami spożywczymi otworzą się od godziny 17:00.

Asda dołącza do listy detalistów, którzy nie otworzą sklepów podczas ceremonii

O podobnym ruchu poinformowała sieć Asda. "Na znak szacunku dla Jej Królewskiej Mości wszystkie sklepy Asda będą zamknięte w poniedziałek 19 września do godziny 17:00, aby nasi klienci i współpracownicy mogli uczcić odejście naszej zmarłej Monarchy i upamiętnić jej niezłomną służbę dla naszego narodu" – pisze w komunikacie sieć. Tego dnia Asda nie będzie także oferować dostaw zakupów online.

Asda wypłaci regularne wynagrodzenie pracownikom, którzy w tym dniu mieli pracować w sklepach. Natomiast osoby, które przyjdą do pracy w poniedziałek o godzinie 17:00 otrzymają podwójne wynagrodzenie za resztę dnia.

Trudna decyzja detalistów

Dla wielu właścicieli sklepów decyzja o zamknięciu swoich sklepów okazała się trudnym wyborem. Uczczenie pamięci królowej Elżbiety II próbowali zrównoważyć z konsekwencjami finansowymi zamknięcia, a także potrzebą Brytyjczyków do zakupu wody lub podstawowych produktów w czasie ceremonii.

Jak relacjonuje serwis TalkingRetail, niektórzy detaliści pytali bezpośrednio swoich pracowników, czy ci chcą pracować w dniu pogrzebu królowej. Inni zdecydowali o otwarciu sklepów do godziny 9:00 rano, aby umożliwić dostawy gazet. 

Część detalistów mimo braku planu zamknięcia swoich sklepów, zdecydowała o tym z powodu hurtowników, którzy w wybranych przypadkach nie będą w czasie trwania ceremonii organizować dostaw towaru do placówek handlowych.


Foto: mat. prasowe Asda

Reklama