Grupa Schwarz kupuje fabrykę. Właściciel Lidla i Kaufland zajmie się produkcją papieru?

Grupa Schwarz kupuje fabrykę. Właściciel Lidla i&nbspKaufland zajmie się produkcją papieru?

Grupa Schwarz, jeden z czołowych detalistów, który posiada w portfolio sieć Lidl i Kaufland, kupuje zakład produkcji papieru w Niemczech. O podpisaniu umowy sprzedaży poinformowała fińska firma Stora Enso, dotychczasowy właściciel fabryki.

Wartość przedsiębiorstwa wynosi około 210 mln euro. Oczekuje się, że zamknięcie nastąpi najpóźniej na początku 2023 r., pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych.

Grupa Schwarz kupuje fabrykę papieru

Transakcja ta jest częścią wcześniej ogłoszonego planu zbycia czterech z pięciu zakładów produkcji papieru Stora Enso.

Właścicielem zakładu Masau w Niemczech zostanie Grupa Schwarz, która poza działalnością w obszarze handlu detalicznego, jest także producentem żywności i napojów (za pośrednictwem spółki Schwarz Production) oraz dostawcą usług środowiskowych (PreZero). Grupa zajmuje się też recyklingiem opakowań po napojach.

Produkowany w kupionym przez Grupę zakładzie papier nadaje się do recyklingu i ulega biodegradacji. Makulatura służy już jako główny surowiec do produkcji papieru w Maxau. Tym samym, Schwarz Produktion działa również na rzecz przyjaznej środowisku gospodarki cyrkulacyjnej.

Jakie plany względem nowego zakładu ma Grupa?

W ramach transakcji, Grupa zostanie właścicielem zakładu produkującego papier. Jak przekazała w komunikacie Stora Enso, właściciel sieci Lidl i Kaufland przejmie własność zakładu Maxau na początku 2023 roku.

Schwarz Produktion przejmie zakład wraz z 440 pracownikami. Spółka planuje kontynuować działalność papierni poprzez zaangażowanie swoich doświadczonych pracowników. Ponadto zamierza zainwestować w zakład, konserwację i rozwój wiedzy technicznej – informuje Grupa Schwarz.

Kupując papiernię, Schwarz Produktion zapewnia sobie niezawodne dostawy ekologicznie akceptowalnego i ekologicznie zrównoważonego papieru dla działów handlowych Grupy Schwarz. 

Poprzez zakup papierni, Schwarz Produktion utrzymuje swój rozwój. Zapewnienie dostaw zrównoważonych
produktów i materiałów dla działów handlowych w Grupie Schwarz jest dla nas bardzo ważne. 

Jörg Aldenkott, prezes Schwarz Produktion

Jak dodał Jörg Aldenkott, głównymi czynnikami, które przeważyły decyzję o inwestycji w zakład były m.in. doskonałe połączenie transportowe w tym regionie, duża niezależność od energii, wykorzystywanie makulatury, a także fachowa wiedza pracowników.


Foto: Zakład produkcji papieru Maxau (Stora Enso)

Reklama