Innowacja społeczna od Global Cosmed – etykieta produktu dla niewidomych

Innowacja społeczna od Global Cosmed – etykieta produktu dla niewidomych

„Mała kropka, która robi wielką różnicę”, czyli innowacja społeczna od Global Cosmed. Pierwsza etykieta cyfrowa w portfolio umożliwiająca zapoznanie się z treścią osobom niewidomym.

Global Cosmed S.A., we współpracy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością wzroku, stworzył system w pełni dostępnej produktowej etykiety cyfrowej. Jego częścią jest wprowadzone na opakowanie uwypuklenie, które pomaga osobie niewidzącej odnalezienie QR kodu wydrukowanego na etykiecie oraz strona internetowa przygotowana zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0.

Etykieta dla niedowidzących

Global Cosmed, producent kosmetyków i chemii gospodarczej, zwrócił uwagę na problem czytelności etykiet na opakowaniach. Równocześnie, we współpracy z ekspertami z Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, przyjrzano się rozwiązaniom, z jakich korzystają osoby z niepełnosprawnością wzroku w czasie codziennych czynności tj. zakupy. W taki sposób powstał trzystopniowy system dostępności dla wszystkich:

1.    Na etykiecie zmodyfikowanej butelki produktu został umieszczony specjalnie oznaczony QR kod, który jest możliwy do zczytania za pomocą ogólnie dostępnych aplikacji. 
2.    Aby osoba niewidoma mogła go zeskanować, musi najpierw go znaleźć. Do namierzenia kodu służy mała wypukłość znajdująca się pod QR kodem w dolnej części butelki.  
3.    Trzecim elementem systemu jest strona internetowa, właściwa dla każdej z wersji zapachowych produktu. Strona przygotowana jest zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines) - to zbiór dokumentów zawierających zalecenia dotyczące tworzenia dostępnych dla wszystkich serwisów internetowych.

W ten sposób zakupiony produkt - w tym wypadku płyn do płukania Sofin - jest w pełni identyfikowalny dla osób z niepełnosprawnością wzroku, bezpieczny i przy tym daje swobodę korzystania bez udziału osób trzecich.

Każdy człowiek ma prawo do pełnego uczestniczenia w życiu publicznym, niezależnie czy mówimy o systemie edukacji, architekturze, środkach transportu czy masowego przekazu. Dostępność buduje się drobnymi krokami: klasami integracyjnymi w szkołach, sygnałami dźwiękowymi na przejściach dla pieszych czy oznaczeniami brajlowskimi na opakowaniach leków. Mam nadzieję, że zaproponowane przez Global Cosmed rozwiązanie ułatwi codzienne korzystanie z naszych produktów milionom osób niewidomych.

Magdalena Mielimonka, wiceprezes Zarządu Global Cosmed

Płyny Sofin pierwszymi produktami w portfolio z etykietą cyfrową

System cyfrowej etykiety wprowadzony został pilotażowo na butelkach płynów do płukania Sofin w pojemności m.in. 800ml i 2,5l, w dalszych krokach wszystkie produkty do prania i płukania zostaną objęte systemem.

Sofin to pierwsza grupa produktów Global Cosmed, która została przygotowane zgodnie z założeniami Zintegrowanego Systemu Tworzenia Produktu. Oznacza to, że produkt nie tylko wdrożył innowację społeczną, ale ważnych rozwiązań jest znacznie więcej. Skoncentrowana formuła starcza na więcej prań, opakowanie i etykieta zrobione są z materiałów nadających się do recyklingu a specjalna perforacja ułatwia właściwe segregowanie. Wszystkie płyny są przebadane dermatologicznie. Kształt butelki został dopracowany pod kątem efektywności logistyki, dzięki czemu daje to wymierne korzyści, choćby na poziome śladu węglowego.

Oczekiwania funkcjonalne konsumentów znajdują odzwierciedlenie w kompozycjach zapachowych, wzmocnionych kapsułkami zapachowymi utrzymującymi świeży zapach aż do 3 miesięcy. Wszystkie skoncentrowane płyny do płukania zmiękczają, ale też chronią tkaniny i kolory ubrań. Można je znaleźć w aż 4 wariantach zapachowych – Fresh Morning, Floral Passion, Sensitive oraz Perfume Pleasure.

Innowacja jest spójna z założeniami Strategii Chemicznej na rzecz Zrównoważonego rozwoju i zapowiedzianej rewizji CPR dotyczącej m.in. cyfryzacji oznakowania produktów.

Rośnie liczba osób z wadami wzroku

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w lutym br., odsetek osób, które mają stwierdzoną wadę lub chorobę oczu wynosi już 54 proc., najwięcej z nich cierpi na krótkowzroczność (Badanie opinii publicznej zrealizowane dla Vision Express metodą CAWI przez IQS Sp. z o.o. w lutym 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1679 Polaków). W dobie starzejącego się społeczeństwa proces ten z roku na rok się pogłębia. Tymczasem rozbudowane wymogi prawne dotyczące informacji o produkcie czy konieczność stosowania zasad eko-projektowania (m.in. coraz mniejsze dostępne powierzchnie zadruku) sprawiają, że wielkość liter na etykiecie jest bardzo mała i dla wielu nieczytelna. 

Z drugiej strony brak jest skutecznych rozwiązań pomagających osobom niewidomym korzystanie z artykułów FMCG. Wypukły trójkąt wyczuwalny pod palcem na części chemii gospodarczej, choć zapisany w prawie, jest mało znanym oznaczeniem w środowisku osób niewidomych. Co więcej, jego ograniczona rola wiąże się też z tym, że poza ostrzeżeniem nie niesie za sobą żadnej treści o samym produkcie.


fot.: materiały prasowe
 

Reklama