Starbucks z nowym prezesem. Howarda Schultza zastąpi Laxman Narasimhan

Starbucks z nowym prezesem. Howarda Schultza zastąpi Laxman Narasimhan

Starbucks ogłosił, że Laxman Narasimhan zostanie kolejnym dyrektorem generalnym firmy i członkiem zarządu Starbucks. Narasimhan dołączy do Starbucks jako nowy prezes 1 października 2022 r. po przeprowadzce z Londynu do Seattle i będzie ściśle współpracował z tymczasowym prezesem Howardem Schultzem, zanim obejmie stanowisko prezesa i dołączy do zarządu 1 kwietnia 2023 r.

Nowy szef Starbucks

Narasimhan wnosi prawie 30 lat doświadczenia w prowadzeniu i doradzaniu globalnym markom skierowanym do konsumentów. Znany ze swojej rozległej wiedzy operacyjnej, ma udokumentowane doświadczenie w tworzeniu marek zorientowanych na cel.

Opierając się na historii firm, udało mu się zebrać talenty do realizacji przyszłych ambicji poprzez wprowadzanie innowacji zorientowanych na konsumenta i cyfrowych. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora generalnego Reckitt, międzynarodowej firmy zajmującej się zdrowiem, higieną i odżywianiem, notowanej na giełdzie FTSE-12, gdzie przeprowadził firmę przez gruntowną transformację strategiczną i powrót do zrównoważonego wzrostu.

Jego zrozumienie naszej kultury i wartości, w połączeniu z jego doświadczeniem jako kreatora marki, lidera innowacji i lidera operacyjnego, będzie prawdziwym wyróżnikiem, gdy będziemy pozycjonować Starbucks na następne 50 lat, generując wartość dla wszystkich naszych interesariuszy. W imieniu całego zarządu z radością witam Laxmana jako następnego prezesa Starbucks.

Mellody Hobson, prezes zarządu niezależnego Starbucks

W okresie przejściowym Narasimhan będzie w pełni zanurzony w firmie, spędzając czas z Schultzem i zespołem zarządzającym, partnerami i klientami oraz zdobywając dogłębną ekspozycję na markę, kulturę firmy i plan Reinvention. Początkowo będzie to obejmować zanurzenie się w sklepach Starbucks, odwiedzanie zakładów produkcyjnych i farm kawy, łączenie się z partnerami na całym świecie, a także z długoterminowymi partnerami biznesowymi Starbucks.

Schultz pozostanie tymczasowym dyrektorem w okresie przejściowym, po którym będzie nadal członkiem zarządu Starbucks. Pozostanie blisko zaangażowany w Reinvention firmy i będzie działał jako stały doradca Narasimhana.

Kim jest Laxman Narasimhan?

Wcześniej Narasimhan pełnił różne funkcje kierownicze w PepsiCo, w tym jako dyrektor ds. handlu globalnego, gdzie odpowiadał za długoterminową strategię firmy i możliwości cyfrowe. Pełnił również funkcję dyrektora generalnego firmy w Ameryce Łacińskiej, Europie i Afryce Subsaharyjskiej, a wcześniej jako dyrektor generalny PepsiCo Latin America oraz dyrektor finansowy PepsiCo Americas Foods. 

Przed rozpoczęciem pracy w PepsiCo Narasimhan był starszym partnerem w McKinsey & Company, gdzie koncentrował się na praktykach konsumenckich, detalicznych i technologicznych w Stanach Zjednoczonych, Azji i Indiach oraz kierował myśleniem firmy o przyszłości handlu detalicznego.

Narasimhan jest także powiernikiem Brookings Institution, członkiem Rady Stosunków Zagranicznych, członkiem Rady Build Back Better przy premierze Wielkiej Brytanii i członkiem Rady Dyrektorów Verizon. Posiada dyplom z inżynierii mechanicznej College of Engineering na Uniwersytecie w Pune w Indiach. Posiada tytuł magistra filologii niemieckiej i studiów międzynarodowych The Lauder Institute na University of Pennsylvania oraz MBA w dziedzinie finansów na The Wharton School of The University of Pennsylvania.


Foto: Starbucks