Biedronka zmienia składy produktów. Ogranicza w nich cukier, tłuszcze i sól

Biedronka zmienia składy produktów. Ogranicza w nich cukier, tłuszcze i sól

154 tony cukru, 22 tony soli oraz 42 tony tłuszczu – o tyle mniej składników trafiło na rynek za sprawą optymalizacji składu i wartości odżywczych produktów Biedronki. A mowa jedynie o pierwszej połowie bieżącego roku. 

Dyskonter dąży do tego, by oferowane w sklepach produkty odpowiadały na potrzeby konsumentów oraz miały stałe miejsce w prawidłowo zbilansowanej diecie. W związku z tym w artykułach marek własnych składniki takie jak cukier, tłuszcze i sól zostały ograniczone.

Mniej tłuszczu, cukru i soli

W pierwszej połowie br. 14 produktów zostało poddanych 33 reformulacjom zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce żywieniowej sieci Biedronka. W 2021 r. reformulacji było 40 dla 34 produktów marki własnej Biedronki.

Przykładowo tłuszcz został zredukowany o ok. 31 proc. w serze Delikate camembert naturalny, sól o ok. 28 proc. m. in. w paście z oliwkami Salato, a cukier o ok. 35 proc. w napoju sojowym „Go Vege” i o ok. 11 proc. w ketchupie Madero Junior. Reformulacje przeprowadzane są etapami a każda zmiana jest weryfikowana poprzez testy konsumenckie.

Dzięki optymalizacji składu i wartości odżywczej produktów oferowanych klientom przez Biedronkę tylko w pierwszej połowie br. na polski rynek nie trafiły dodatkowe 154 tony cukru, 22 tony soli oraz 42 tony tłuszczu.

Zmienione etykiety

Etykieta produktów to jeden z ważnych elementów ułatwiających podejmowanie świadomych wyborów już przy półce sklepowej. Dlatego dodatkowo, aby promować zdrowe nawyki żywieniowe oraz podnieść świadomość na temat ważnej roli warzyw i owoców oraz orzechów w naszej diecie, Biedronka rozpoczęła znakowanie opakowań wybranych produktów specjalnymi symbolami.

Dzięki temu, poprzez dostarczanie klientom wskazówek, sieć chce promować odpowiednie postawy żywieniowe wśród Polaków. Przykładem jest ikona "1 z 5", którą sieć zamieszcza na wybranych produktach marki własnej Vital Fresh np. mix sałatkowy z porem, czy 100% sok pomarańczowy z cząsteczkami miąższu. Zaleca się spożywanie min. 400 g warzyw i owoców – więcej warzyw niż owoców, ale każda dodatkowa porcja to dodatkowe korzyści dla zdrowia.

W przypadku orzechów niesolonych marki własnej Biedronka zdecydowała się na umieszczenie symbolu "Garść orzechów. Zalecana dzienna porcja orzechów". Oznakowanie sukcesywnie będzie pojawiać się na kolejnych produktach z linii Baka d`Or oraz Bakallino. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego spożywanie 30 gramów orzechów niesolonych dziennie wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia.


Foto: Biedronka

Reklama