Co czeka branżę czekoladową w perspektywie 5 lat? Czynniki warunkujące kondycję rynku

Co czeka branżę czekoladową w perspektywie 5 lat? Czynniki warunkujące kondycję rynku

Trudna sytuacja gospodarcza, galopująca inflacja i rosnące koszty produkcji nie omijają żadnej kategorii w branży spożywczej. Jednak mimo obecnych trudności, analitycy prognozują dalszy stabilny rozwój rynku słodyczy czekoladowych. Co zmieni się na przestrzeni najbliższych pięciu lat? Na pytanie to odpowiada raport "Światowy i polski rynek czekolady", w którym firma Wedel przygląda się kondycji branży.

Jaka przyszłość czeka branżę czekoladową?

Jak wynika z raportu "Światowy i polski rynek czekolady", Euromonitor na lata 2023-2027 prognozuje stabilny wzrost wartości światowego rynku czekoladowych słodyczy o około 5-6 % rocznie[1]. Poza oczywistym wpływem inflacji, ważną siłą napędową tej kategorii będą m.in. nowości wprowadzane przez producentów, a także prognozowane zwiększenie (rok do roku) spożycia słodyczy czekoladowych.

Euromonitor szacuje, że obecnie Polacy jedzą średnio 5,7 kilograma czekoladowych słodyczy na osobę, podczas gdy do roku 2027 wartość ta ma wzrosnąć do 6,2 kilograma[2].

Pułap 6 kilogramów "na głowę" przekroczymy w roku 2025. Pomimo spadku siły nabywczej Polaków i mniejszej skłonności do zakupów, słodycze nadal pozostają istotnym elementem koszyka zakupowego.

Duże szanse w eksporcie

Warto jednocześnie podkreślić, że polski rynek czekolady jest dojrzały i nasycony – w tym kontekście eksport stanowi szansę na rozwój obecnych na nim graczy.

Tym bardziej cieszy więc fakt, że Polska utrzymuje swoje zeszłoroczne wysokie 4. miejsce w rankingu największych eksporterów czekolady na świecie. Świadczy to o doskonałej jakości polskich wyrobów czekoladowych i precyzyjnej odpowiedzi producentów na zróżnicowane potrzeby i preferencje konsumentów w najdalszych zakątkach świata.

Na przykład spośród produktów Wedla Baton Bajeczny cieszący się wyjątkową popularnością w Brazylii, a Praliny Cofee Box trafiają w kawowe gusta mieszkańców Arabii Saudyjskiej. W rankingu eksporterów Polskę wyprzedzają jedynie globalni liderzy czekoladowej produkcji: Niemcy, Belgia i Włochy.

Główne czynniki warunkujące kondycję rynku

Pozytywne prognozy rynkowe zderzają się aktualnie z szeregiem trudności gospodarczych o charakterze lokalnym i globalnym. W tegorocznym raporcie Wedla nie mogło więc zabraknąć danych dotyczących głównych czynników warunkujących kondycję rynku czekoladowego. Osiągając dojrzałość po latach dynamicznych wzrostów, stawia on bowiem czoła licznym wyzwaniom.

Wojna za wschodnią granicą, szybująca inflacja i podwyżki cen w niemal wszystkich obszarach niosą bezprecedensowe trudności. Tylko na przestrzeni ostatniego roku produkty mleczne podrożały o blisko 80%, a cukier kosztuje dziś 2 razy tyle, co przed rokiem.

Duże znaczenie ma także osłabienie złotego względem wszystkich głównych walut, przede wszystkim ze względu na to, że podstawowy dla firm czekoladowych surowiec (kakao), jest sprzedawany poprzez giełdę w Londynie, gdzie walutą rozliczenia jest funt brytyjski.

Krytycznym wyzwaniem pozostaje także zapewnienie ciągłości łańcucha dostaw na przykład z powodu przerw dostępności wybranych surowców, które wobec niepewnej sytuacji politycznej stało się znaczącym ryzykiem dla wielu producentów.


Foto: StockAdobe(denis_333)

[1] Euromonitor International, a market research provider, 2022
[2] Euromonitor International, a market research provider, 2022

Reklama