GUS podał sierpniowe dane o inflacji. Ceny towarów i usług nadal rosną

GUS podał sierpniowe dane o&nbspinflacji. Ceny towarów i&nbspusług nadal rosną

Ceny towarów i usług według szybkiego szacunku w sierpniu 2022 roku wzrosły o 16,1% względem analogicznego okresu rok wcześniej – podał w środowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. To już piąty miesiąc z rzędu, w którym inflacja notuje wzrosty.

Inflacja w sierpniu. Dwucyfrowe wzrosty cen

W relacji rok do roku największe wzrosty odnotowano w przypadku nośników energii. Ich ceny są wyższe o ponad 40% względem sierpnia 2021 roku. W przypadku paliwa mowa o 23,3% wzrośnie. Z kolei żywność i napoje w sierpniu br. były droższe o 17,4% w porównaniu do ubiegłego roku. 

a Dane ostateczne z wyjątkiem informacji opracowanej według szybkiego szacunku w sierpniu 2022 r.
Źródło danych: GUS

W stosunku do lipca br. ceny usług i towarów wzrosły o kolejne 0,8%. Na przestrzeni miesiąca żywność drożała o 1,6%, a energia o 3,7%. Spadek cen wykazały natomiast paliwa – płaciliśmy za nie o 8,3% mniej niż w lipcu.

Kiedy inflacja wyhamuje?

To już kolejny miesiąc, w którym ceny towarów i usług notują wzrosty. Sierpniowy wstępny odczyt zaskoczył analityków, którzy spodziewali się inflacji na poziomie 15,4%. 

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się spowolnienia inflacji w IV kwartale roku. Jak zapowiadają, w grudniu wzrost cen wyniesie ok. 14,5%. "To efekt tańszych cen paliw. Przedsiębiorstwa dalej podwyższać będą ceny w związku z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Mocno zdrożeją również rachunki za ogrzewanie" – wyjaśniają.


Foto: StockAdobe(Deemerwha studio)

Reklama