Spór Śpiewaka i Palikota. Zawiadomienie do prokuratury i pozew o odszkodowanie

Spór Śpiewaka i Palikota. Zawiadomienie do prokuratury i&nbsppozew o&nbspodszkodowanie

Jan Śpiewak złożył do prokuratury zawiadomienie na Janusza Palikota i Kubę Wojewódzkiego. Chodzi o reklamowanie mocniejszych alkoholi poprzez ich media społecznościowe. W odpowiedzi Janusz Palikot składa pozew o odszkodowanie w wysokości 100 tys. zł i wprowadza zniżkę w swoim sklepie internetowym na kod "śpiewak". 

Śpiewak przeciwko reklamie alkoholu

Warszawski aktywista Jan Śpiewak rozpoczął w swoich mediach społecznościowych kampanię przeciwko reklamowaniu alkoholu w przestrzeni medialnej. Zwrócił uwagę na problemy Polaków z alkoholem oraz postulował zmiany prawne odnoszące się do reklamy alkoholi mocnych, jak też zaostrzenie tych dotyczących reklamy piwa. 

Zapoczątkowany przez Śpiewaka temat odbił się sporym echem w przestrzeni medialnej. W swoich mediach społecznościowych aktywista ujawniał niezgodne z prawem reklamy alkoholi, za które odpowiadali czołowi polscy influencerzy. Zwrócił też uwagę na działania Janusza Palikota, założyciela spółki Manufaktura Piwa, Wódki i Wina oraz Kuby Wojewódzkiego.

Zawiadomienie do prokuratury ws. nielegalnej reklamy

"Złożyłem zawiadomienie do prokuratury na Palikota i Wojewódzkiego w możliwości popełnienia przez nich przestępstwa" – przekazał Jan Śpiewak w mediach społecznościowych. Mowa o naruszeniu art. 452 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. 

Dokładniej chodzi o zakaz reklamowania alkoholi mocniejszych niż piwo. Jak wyjaśnia dalej Śpiewak, "(...) dwie bardzo znane osoby publiczne zrobiły sobie z łamania prawa źródło gigantycznych dochodów. Palikot i Wojewódzki świadomie łamią od miesięcy ustawę o wychowaniu w trzeźwości reklamując piwo i wódkę własnej produkcji na swoich mediach społecznościowych". 

Jak zaznacza Jan Śpiewak, reklamy alkoholi zalewają internet podczas gdy organy ścigania pozostają bierne. Jego celem jest zmiana tego procederu. Aktywista udostępnił wzór zawiadomienia i zachęcił swoich odbiorców do zgłaszania tego typu zachowań.

Palikot odpowiada: "Składamy pozew o odszkodowanie"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź ze strony Janusza Palikota, prezesa Manufaktury Piwa, Wódki i Wina, która zajmuje się produkcją, będących przedmiotem sprawy, alkoholi.

Palikot zamieścił w swoich mediach społecznościowych oświadczenie, w którym zarzuca Śpiewakowi bycie "pupilem obecnego obozu władzy". Prezez Manufaktury Piwa, Wódki i Wina poinformował o wystosowaniu pozwu o odszkodowanie w wysokości 100 tys. zł z tytułu naruszenia dóbr osobistych. 

Muszę podać go do sądu o zniesławienie i o odszkodowanie w wysokości 100 tys. zł. (...) A także o to, że sam Jan Śpiewak jest osobą reklamującą alkohol według standardów, których użył do zarzutów postawionych mojej osobie. (...) Sprawę skierujemy w takim samym trybie do postępowania, żeby pokazać hipokryzję i zakłamanie tej osoby.

przekazał w oświadczeniu Janusz Palikot

Dodatkowo w sklepie online Browaru Tenczynek pojawiła się zniżka. Jak wyjaśnia Palikot, "ponieważ Jan Śpiewak jak nikt przyczynił się promocji naszych alkoholi, to na hasło <śpiewak> zniżka 10% w sklepie online".


Foto: @JanDawidSpiewak(facebook.com)/@JanuszPalikotJP(facebook.com)

Reklama