Izraelski fundusz wkracza na polski rynek handlowy. Chce być dominującym graczem

Izraelski fundusz wkracza na polski rynek handlowy. Chce być dominującym graczem

Izraelska firma BIG Shopping Centres rozpoczyna plan rozwoju w Polsce. Fundusz właśnie zainwestował 65 mln euro w akwizycję dwóch pierwszych centrów handlowych. A to dopiero początek. BIG planuje stać się dominującym graczem w sektorze parków handlowych.

BIG rozszerza swoją działalność w Europie i po raz pierwszy wchodzi na polski rynek. Hay Galis, prezes BIG, wskazuje, że dwa pierwsze przejęcia są dopiero początkiem rozwoju firmy na tym rynku.

Dwa pierwsze obiekty w portfelu BIG Shopping Centres

Pierwsze z nabytych centrów handlowych zlokalizowane jest w Andrychowie i ma powierzchnię najmu (GLA) ok. 23 300 mkw. oraz 100% poziom wynajmu. Ma ono charakter parku handlowego, podobnie jak niektóre obiekty BIG Centers w Izraelu, Serbii i USA, a odwiedza je ok. 200 000 klientów. Park handlowy ma kilku głównych najemców, w tym supermarket LIDL i sieć marketów budowlanych Leroy Merlin, a także najemców z branży elektronicznej, modowej, sportowej, rekreacyjnej i innych.

Drugie centrum handlowe zlokalizowane jest w Lubinie i ma powierzchnię najmu (GLA) ok. 13 300 mkw. Jego otwarcie ma nastąpić we wrześniu br. Również ono jest ono wynajęte niemal w 100%. Lubiński obiekt ma kilku czołowych najemców, znalazły się tu też wiodące europejskie marki, w tym Carrefour, Media Expert, Sports Direct, CCC, Sinsay, Jula i inne.

Te transakcje odzwierciedlają plany naszej firmy dotyczące ulokowania strategicznych aktywów w Europie Wschodniej i na Bałkanach. Wejście na polski rynek jest konieczne, aby stać się znaczącym graczem rynkowym, a Polska ma duży potencjał rozwoju. Jednocześnie kontynuujemy rozwój naszej działalności w Europie Wschodniej poprzez AFI Properties, które obecnie prowadzi bardzo ożywione działania, co pokazują nowe transakcje przeprowadzone w ostatnim roku oraz aktualne projekty budowlane.

Hay Galis, prezes BIG

BIG Shopping Centers zostało założone w 1994 roku przez Yehuda Naftali’ego. Jest to wiodąca grupa w branży nieruchomości w Izraelu. Skupia się ona na rozwoju, eksploatacji i inwestowaniu w działające centra handlowe i lifestylowe, logistykę, biura i nieruchomości mieszkaniowe, a także energię odnawialną. 


Foto: Park handlowy w Andrychowie zakupiony przez BIG Shopping Centers (mat. prasowe)

Reklama