Znaczenie produktów regionalnych w Polsce jeszcze nigdy nie było tak duże – informuje AMBRA, producent takich marek jak Cin&Cin, Dorato, Cydr Lubelski czy Winiarnia Zamojska. Jak przyznaje prezes zarzadu Robert Ogór, regionalne produkty stanowią już 8% wartości rynku spożywczego, a konsumenci coraz częściej doceniają ich jakość i pochodzenie. Dlatego Fundacja Winiarnie Zamojskie zainwestuje więcej w promocję polskiego winiarstwa i Roztocza.
Robert Ogór przestraga przy tym, że należy mieć świadomość wyższych kosztów wytwarzania takich produktów. Restrykcyjne przepisy chroniące jakość, procedury certyfikacyjne wykluczają szukanie zamienników, szybkich oszczędności czy chodzenie na skróty. Szacunek do miejsca pochodzenia i tradycji nie wyklucza za to nowoczesnych technologii, ale tylko wtedy, gdy wykorzystywane są do utrzymania naturalności produktów.
Zyskują i konsumenci, i producenci
Rosnące zainteresowanie lokalnymi produktami wysokiej jakości daje niepowtarzalną szansę rozwoju polskich regionów. "Rolnicy i mali przedsiębiorcy mogą wreszcie uczestniczyć w rynku na znacznie lepszych warunkach niż wyłącznie jako dostawcy surowców. Taka strategia rozwoju może ich chronić przed skutkami ubożenia gospodarczego, społecznego i demograficznego regionów" – podkreśla Robert Ogór.
Historia pokazuje, że dobry produkt regionalny może wypromować nawet mało popularny rejon, dając lokalnej społeczności miejsca pracy i impuls do rozwoju turystyki. Tak narodziła się w Polsce enoturystyka, która na świecie ma olbrzymi potencjał dla gospodarki. W popularnych regionach winiarskich powstają nie tylko miejsca, gdzie degustuje się wino, ale przede wszystkim hotele,
restauracje, kawiarnie, szlaki rowerowe, sklepy z produktami regionalnymi, baza do organizacji festiwali, koncertów, centra konferencyjne.
Fundacja Winiarnie Zamojskie wspiera Roztocza
Strategię rozwoju regionów, promocji lokalnych produktów już od 2019 realizuje Fundacja Winiarnie Zamojskie. Rozwija kulturę winiarstwa w Polsce i promuje polskie wina za granicą, udowadniając że mogą one powstawać zarówno z winogron, jak i innych owoców. Ważna jest jakość i autentyczność pochodzenia.
Fundacja przyczyniła się też do ekspansji regionalnej turystyki na Roztoczu. Z roku na rok festiwal wina i produktów regionalnych "W poszukiwaniu prawdziwego smaku" przyciąga do Zamościa coraz więcej turystów z całej Polski.
Foto: mat. prasowe