Hipermarkety staną się mieszkaniami? Nad takim rozwiązaniem pracuje MRiT

Hipermarkety staną się mieszkaniami? Nad takim rozwiązaniem pracuje MRiT

​Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad rozwiązaniem, które ma zwiększyć dostępność mieszkań. Posłużyć mają temu puste powierzchnie biurowe i handlowe. "Chcemy, aby łatwiej można było takie puste przestrzenie wykorzystywać na cele mieszkaniowe" – przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Resort liczy, że ułatwienia w przekształcaniu budynków usługowych i handlowych na te mieszkalne, pozwoli na stworzenie kilku tysięcy mieszkań "w krótkim czasie" – mówił podczas środowej konferencji Waldemar Buda. Projekt ma być rozpatrywany w ciągu najbliższych kilku tygodniu. Co zakłada?

Nowe mieszkania w hipermarkecie?

Rozwiązania, które proponuje MRiT, to przede wszystkim zmiana przeznaczenia terenu uchwałą samorządu, na których są istniejące budynki biurowe, obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw.

"Wzrost popularności pracy zdalnej i e-commerce w wyniku pandemii COVID-19 spowodował opustoszenie niektórych biur i placówek handlowych, w szczególności tych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw., jak np. hipermarkety. Takich obiektów w Polsce powstało też przez ostatnie lata sporo i teraz są one niewykorzystywane. Właściciele liczą straty a jednocześnie brakuje mieszkań" – wyjaśniał szef resortu rozwoju i technologii.

Zgoda na przebudowę opuszczonych obiektów

Kolejnym rozwiązaniem, o które wnioskuje ministerstwo jest możliwość przebudowy istniejących obiektów bez formalności. Dokładnie mowa o "2 latach na zmianę sposobu użytkowania istniejących budynków biurowych i handlowych oraz przebudowę z wyjątkiem elementów konstrukcyjnych budynku bez pozwolenia i zgłoszenia".

"Chcemy, aby łatwiej można było takie puste przestrzenie wykorzystywać na cele mieszkaniowe. Lepiej puste obiekty przekształcać, jeśli są takie techniczne możliwości, niż je burzyć" – dodaje Buda.

Więcej mieszkań komunalnych

Jak wyjaśnia resort, wprowadzone rozwiązania mają być także szansą dla gmin na wykup 5% powierzchni lokali na preferencyjnych warunkach.

"Cena powinna odpowiadać 50% kosztów utworzenia tych lokali. Lokale będą mogły też pochodzić z innej inwestycji pod warunkiem, że będą nowe i położone na terenie danej gminy" – czytamy w komunikacie.


Foto: Konferencja prasowa z udziałem ministra Waldemara Budy. Na zdjęciu wiceminister Piotr Uściński (gov.pl)

Reklama