Kasztelan stworzył eko mural pochłaniający smog. Ma moc 160 drzew

Kasztelan stworzył eko mural pochłaniający smog. Ma moc 160 drzew

Marka Kasztelan postanowiła uczcić 700. rocznicę założenia miasta, w którym znajduje się jej browar. Z tej okazji w Sierpcu powstał mural liczący niemal 300 mkw. powierzchni. Jego centralną postacią jest Kasztelan, a farby, którymi go namalowano mają właściwości antysmogowe. Mural dziennie filtruje 480 000 mkw. powietrza

Kasztelan świętuje 700-lecie miasta Sierpc

Kasztelan jest marką regionalną, wywodzącą się z Sierpca i warzoną w Browarze Kasztelan. Dlatego z okazji doniosłej rocznicy 700-lecia istnienia miasta powstał pomysł, by podkreślić jego piwny rodowód.

Jesteśmy dumni z regionalnego pochodzenia naszej marki, dlatego przyłączyliśmy się do świętowania 700-lecia Sierpca. Życzymy mieszkańcom kolejnych wielu lat dynamicznego rozwoju miasta. Uznaliśmy, że mural przygotowany we współpracy z Fundacją EcoEvolution z zastosowaniem innowacyjnych farb to wartościowy prezent dla mieszkańców i miasta, wpisujący się w obecne wyzwania, np. zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne, przed którymi wszyscy stoimy.

Barbara Rozbicka-Śledź, Junior Brand Manager marki Kasztelan

Mural o wymiarach ok. 13x23m został stworzony na ścianie budynku przy ul. Świętokrzyskiej 11, niemalże w sercu miasta Sierpc. Przedstawia on bohatera marki Kasztelan w szlacheckim stroju, na koniu, z kuflem piwa w dłoni. Kasztelan zachęca do wspólnego świętowania urodzin miasta wszystkich mieszkańców i odwiedzających.

Mural znajduje się w centrum miasta Sierpc, przy ul. Świętokrzyskiej 11 (foto: Carlsberg Polska)

Mural o mocy 160 drzew

EKOmural "Świętujemy 700-lat Sierpca" ma moc 160 drzew. Wynika to z tego, że aż 160 mkw. pomalowano ekologiczną farbą KNOxOUT, która zwiera technologię CrystalACTIV. Ściana dosłownie zamieniła się w oczyszczacz powietrza zasilany słońcem. Dziennie filtruje 480 000 mkw. powietrza i redukuje ok. 70 g tlenków azotu (do 0,44 z 1 mkw.). Takie ściany będą domeną miast przyszłości. Mural będzie można oglądać do końca 2022 roku.

Mural namalowano z wykorzystaniem nowoczesnych farb, które redukują m.in. szkodliwe tlenki azotu. Druga innowacyjność to jasne tło muralu. Im więcej jasnych kolorów na budynkach, tym skuteczniej eliminujemy miejskie wyspy ciepła. Szacuje się, że do 2050 roku 70% ludności będzie mieszkać w miastach, również  w Sierpcu. Zakładając, że 60% infrastruktury nie zostało jeszcze nawet zbudowane, już teraz powinniśmy się zastanawiać, jak rozwijać miasta. Kasztelan pokazuje jedną z dróg - zmieniajmy ściany w oczyszczacze powietrza zasilane słońcem i polubmy się z jasnymi kolorami.

Paweł Lisowski, Fundacja EcoEvolution.org

Foto: Carlsberg Polska

Reklama